Zacznij sprzedawać na Allegro – Poradnik dla początkujących

Opublikowane: 12 kwietnia, 2024

Jak sprzedawać na Allegro? To pytanie zaprząta głowy wielu osób, które dopiero planują rozpoczęcie sprzedaży na Allegro. Jeśli również do nich należysz, świetnie się składa. Jako eksperci w rozwijaniu narzędzi dla sprzedawców Allegro, postanowiliśmy stworzyć poradnik, który pomoże Ci szybko uruchomić swoją Allegro sprzedaż. Nie wiesz, jak założyć konto firmowe na Allegro? Albo jak wystawić przedmiot na Allegro? Nasz poradnik szybko przeprowadzi Cię przez te procesy!

 1. Allegro sprzedaż wcale nie jest taka trudna
 2. Jak zacząć sprzedawać na Allegro?
 3. Założenie konta firmowego na Allegro
 4. Aktywacja konta firmowego na Allegro (aktywacja sprzedaży na Allegro)
 5. Jak wystawić pierwszy przedmiot na Allegro?
 6. Jak zacząć sprzedawać na Allegro? – Dodatkowe praktyczne porady
 7. Sprzedaż na Allegro –  FAQ

Allegro sprzedaż wcale nie jest taka trudna

Allegro sprzedaż może na początku wydawać się skomplikowana. Trudno się dziwić. Allegro to największa platforma sprzedażowa w Polsce, która gromadzi ogromną liczbę kupujących i sprzedawców. W dodatku ciągle się rozwija – najnowszy raport Allegro informuje, że działalność w Polsce w 2023 roku przyniosła o 11% większe zyski niż w 2022 roku. Sukces i wysokie zarobki sprzyjają innowacjom. Portal sukcesywnie poszerza zakres dostępnych funkcji, aby zwiększyć komfort jego użytkowania – zarówno klientom, jak i sprzedającym. 

Nowe opcje są mile widziane przez doświadczonych sprzedawców, zwiększają jednak poziom skomplikowania obsługi w oczach osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tym marketplace’em. Na szczęście sprzedaż na Allegro jest dobrze zaplanowana. Z tego powodu wystarczy niewiele czasu, aby przyswoić większość niuansów związanych z wystawianiem ofert. Co więcej, istnieje wiele darmowych poradników, które przeprowadzają przez najważniejsze funkcje krok po kroku. Jednym z nich jest ten artykuł. Dzięki zawartym w nim wiedzy początek Allegro sprzedaży nie będzie dla Ciebie żadnym problemem!

Jak zacząć sprzedawać na Allegro?

Zanim rozpoczniesz formalną sprzedaż na Allegro, poświęć czas na kwestie asortymentowe. Gdy zgromadzisz zdjęcia i opisy produktów, ich wystawianie zajmie Ci o wiele mniej czasu. Nie będziesz się także denerwować podczas uzupełniania formularza. Pamiętaj, że portal Allegro wymaga od swoich sprzedających wysokiej jakości. Stąd najlepiej postawić na dobrze oświetlone grafiki, które ukazują produkty w dokładny i rzetelny sposób. Z naszego doświadczenia wynika, że większość towarów najlepiej prezentuje się na jasnych tłach. Stawiając na neutralną kolorystykę, sprawisz, że nic nie będzie odciągało uwagi kupujących od Twojego produktu.

Równie ważne (a niekiedy nawet ważniejsze) są opisy produktów. Powinny zawierać wszystkie najważniejsze informacje na temat przedmiotu. Wypisz wszystkie jego zalety, stosując język korzyści. Nie popadaj jednak w przesadę. Jeśli Twój opis nie będzie pokrywał się z rzeczywistością, z pewnością spotkasz się z częstymi zwrotami oraz negatywnymi opiniami na temat Twojego sklepu. Nie warto ryzykować – raz nadszarpniętą opinię bardzo trudno naprawić. O wiele łatwiej i rozsądniej budować dobre nawyki od samego początku.

Kwestia tworzenia skutecznych ofert na Allegro skrywa wiele tajemnic. Nie zawsze łatwo dopilnować tego, aby grafiki i teksty produktowe harmonijnie się uzupełniały. Więcej na temat procesu kreowania aukcji Allegro dowiesz się z darmowego e-booka Sekrety tworzenia ofert na Allegro. Znajdziesz w nim wskazówki od naszej copywriterki, które pomogą Ci wynieść swoje aukcje na wyższy poziom.

Założenie konta firmowego na Allegro

Pierwszym krokiem, który należy wykonać, aby rozpocząć Allegro sprzedaż, jest założenie konta firmowego Allegro. Aby to zrobić, należy otworzyć główną stronę portalu i wybrać opcję Załóż konto. Gdy na ekranie pojawi się formularz rejestracji, jako rodzaj konta wskaż Firmowe. Następnie uzupełnij wymagane przez portal dane (m.in. adres e-mail, login, hasło, numer telefonu oraz NIP). Po kilku chwilach otrzymasz wiadomość z prośbą o aktywację konta. W tym momencie możesz także zdecydować, do czego będzie służyć Twoje Allegro. Masz do dyspozycji dwa cele: kupno oraz sprzedaż. Jesteś osobą zainteresowaną rozpoczęciem sprzedaży na Allegro, co oznacza, że dotyczy Cię druga opcja.

Aktywacja konta firmowego na Allegro (aktywacja sprzedaży na Allegro)

Rejestracja to nie wszystko. Aby zacząć sprzedaż na Allegro, należy jeszcze aktywować konto firmowe. Na początek weryfikacja rachunku bankowego. W celu potwierdzenia wskazanego numeru rachunku musisz wykonać wpłatę dla Allegro w wysokości 1 zł. Do dyspozycji masz szybki oraz tradycyjny przelew. Oczywiście, odzyskasz swoje pieniądze. Serwis odeśle je do Ciebie, gdy tylko odnotuje płatność. Najczęściej trwa to około 3 dni roboczych. 

Teraz czas na zweryfikowanie danych firmy. Serwis wyszczególnia dwa sposoby, w jakie można to zrobić. To, do którego musisz się zastosować, zależy od kilku czynników. W tabeli znajdziesz porównanie obu metod.

MetodaUproszczonaPełna
Dla kogo?Dla firm, które dopiero rozpoczynają Allegro sprzedażDla wszystkich innych firm
Miesięczna liczba transakcjiMaksymalnie 10Nieograniczona
Miesięczna wartość sprzedażyMaksymalnie 4 tys. złNieograniczona
Czy trzeba okazać dokumenty potwierdzające, że prowadzi się działalność gospodarczą?Nie – jeśli przekroczysz dozwolony próg wartości sprzedaży, Allegro zablokuje Ci możliwość wypłacania środków do chwili, gdy nie przejdziesz pełnej weryfikacjiTak
Dodatkowe wymaganiaBrakSkonfigurowanie warunków sprzedaży (uzupełnienie zakładek Zwroty i Reklamacje) oraz wystawienie oferty na Allegro

Jak wystawić pierwszy przedmiot na Allegro?

Gdy posiadasz już firmowe konto Allegro, możesz przejść do wystawiania ofert. Obecnie portal pozwala na dodawanie produktów na trzy sposoby:

 • przez formularz wystawiania,
 • przez API Allegro,
 • z pliku (do 10 000 ofert naraz).

Podczas gdy z dwóch ostatnich opcji najczęściej korzystają bardziej doświadczeni sprzedawcy, którzy prowadzą średnie i duże sklepy, pierwsza doskonale sprawdza się w przypadku początkujących. Aby z niej skorzystać i, tym samym, rozpocząć Allegro sprzedaż, nie potrzebujesz wiele czasu. Wszystko jest bardzo proste i intuicyjne – zwłaszcza z naszą instrukcją.

Jak sprzedawać na Allegro? – Instrukcja jak wystawić pierwszą ofertę

Krok 1. Otwórz zakładkę Sprzedaż, a następnie kliknij w funkcję Wystaw przez formularz.

Krok 2. Twoim oczom ukaże się wyszukiwarka produktów. Wpisz w nią kod EAN swojego towaru. Jeśli z jakiegoś powodu Twój towar, go nie posiada, wybierz opcję Mój produkt nie ma kodu GTIN (EAN) i wpisz jego nazwę.

Krok 3. Allegro wyświetli Ci listę sugerowanych produktów. Kilknij na swój towar.

Krok 4. Jeśli masz zamiar sprzedawać zestaw, możesz go teraz stworzyć. Równie dobrze możesz pominąć ten krok i stworzyć zestaw później.

Krok 5. Następnie pojawi się formularz wystawiania. System Allegro wypełni za Ciebie część elementów (m.in. zasugeruje tytuł, wskaże kategorię oraz uzupełni parametry). Oczywiście, możesz je zmienić.

Krok 6. Dodaj zdjęcia. Pamiętaj, że to, które znajdzie się na pierwszej pozycji, zostanie zaciągnięte przez system jako miniaturka.

Krok 7. Uzupełnij opis.

Krok 8. Kolejna sekcja służy do załączenia plików. Skorzystaj z niej, jeśli posiadasz dodatkowe treści (np. fragment książki).

Krok 9. Wybierz format sprzedaży. Uzupełnij cenę oraz wskaż liczbę dostępnych sztuk. W tym miejscu możesz również określić czas trwania aukcji oraz poinformować klientów, czy oferujesz opcję wystawiania faktury VAT.

Krok 10. W części Dostawa i płatności należy wybrać cennik dostawy. System wymaga także wskazania czasu wysyłki i metody płatności. Musisz również wskazać miejsce, z którego będziesz nadawać przesyłki.

Krok 11. Teraz czas na uzupełnienie warunków oferty (czyli sekcji Zwroty i Reklamacje).

Krok 12. Aby zwiększyć szansę na sprzedaż wystawianego towaru, możesz skorzystać z dostępnych form promocji. Nie zapominaj jednak, że to dodatkowe koszty!

Krok 13. Określ czas, w którym Twoja oferta powinna pojawić się na portalu.

Krok 14. Zobacz, jak prezentuje się Twoja oferta (funkcja Zobacz podgląd oferty) lub Wystaw przedmiot. To wszystko.

Jak zacząć sprzedawać na Allegro? – Dodatkowe praktyczne porady 

Pierwsza oferta na Allegro to krok do zbudowania satysfakcjonującej sprzedaży. Pamiętaj jednak, że rozwój wymaga znacznie więcej niż aktywacji konta Allegro i dodawania ofert. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci odnaleźć się w tak wymagającym serwis e-commerce, jakim jest Allegro.

 • Promowanie ofert na Allegro może Ci pomóc w skutecznej sprzedaży. Zanim jednak zaczniesz korzystać z wyróżnień, pogrubień, Strefy Okazji i wszystkich dostępnych akcji promocyjnych, sprawdź, czego używa Twoja konkurencja. Nowi sprzedawcy często włączają kilka promocji naraz, nie zdając sobie sprawy, że w ten sposób nie tylko wygenerują duże opłaty na Allegro, ale także niekoniecznie osiągną swój cel. Aby wypromować oferty, trzeba się wyróżnić. Dlatego też, jeśli Twoi rywale stosują wyróżnienia, nie rób tego samego. W takiej sytuacji o wiele lepiej sprawdzi się kupon rabatowy lub dodanie kilku Monet.
 • Metody dostawy Allegro to bardzo ważna kwestia. Wielu kupujących rezygnuje z zakupów u danego sprzedawcy, jeśli nie oferuje preferowanego przez nich sposobu dostawy. Dlatego też powinno się zapewnić klientom tak wiele opcji wysyłki, jak to tylko możliwe. Aby dodatkowo zachęcić do zakupów użytkowników posiadających Allegro Smart, warto oferować produkty kosztujące co najmniej 45 zł lub, jeśli nie jest to możliwe, łączyć je w zestawy o takiej (lub wyższej) wartości.
 • Zanim zaczniesz korzystać z Allegro Ads, upewnij się, że Twój sklep pozytywnie wyróżnia się na tle konkurencji. Weryfikacja konta Allegro powinna objąć wszystkie kwestie organiczne. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ system Allegro Ads służy przede wszystkim do sprowadzania ruchu. Klienci nie kupią Twoich produktów, jeśli będą mniej atrakcyjne niż u konkurencji. Nie dbając o kwestie organiczne, przepalisz więc tylko swój budżet reklamowy na sprowadzanie ruchu, który nie zakończy się sfinalizowaniem transakcji!
 • Własny sklep Allegro może generować sporo pracy. Pamiętaj, że nie wszystko musisz robić samodzielnie! Istnieje wiele narzędzi, które mogą Cię wspomóc podczas wykonywania codziennych obowiązków. Przykładowo darmowy autoresponder wiadomości AlleSpark odciąży Cię z konieczności bieżącego odpisywania klientom, a moduł Raporty Rentowność Allegro wesprze Cię w obliczaniu rentowności konta Allegro. Gdy pracy zrobi się naprawdę dużo lub przestaniesz sobie radzić z rozwijaniem biznesu, możesz także zwrócić się po pomoc do specjalistów. Pamiętaj jednak, że najlepiej korzystać z usług renomowanych agencji posiadających certyfikat Allegro Ads (ich listę znajdziesz na oficjalnej stronie portalu).

Sprzedaż na Allegro –  FAQ

Czy trzeba założyć konto na Allegro, żeby zacząć sprzedawać?

Tak, aby zacząć sprzedawać na Allegro, musisz posiadać konto. Nie istnieje inny sposób, aby rozpocząć sprzedaż na Allegro. To jednak nie znaczy, że sprzedaż na tym portalu jest dostępna tylko dla firm. Jeśli chcesz sprzedawać na Allegro jako osoba prywatna, nic nie stoi na przeszkodzie. Pamiętaj jednak, że nawet wówczas należy odprowadzać podatki!

Czy Allegro sprzedaż jest trudna?

Wystawić przedmiot na Allegro to nie sztuka. Niemniej efektywny handel na Allegro może sprawiać sporo problemów nawet zaawansowanym sprzedawcom. Prowadzenie sprzedaży na Allegro może być zarówno łatwym, jak i trudnym zajęciem. Wszystko zależy od doświadczenia i umiejętności. Jeśli nie masz pewności, że sobie poradzisz, możesz skorzystać z pomocy specjalistów. Agencja Pirk Spark, która odpowiada za stworzenie AlleSpark, może Ci w tym pomóc. Sprawdź Prowadzenie sprzedaży na Allegro oraz obsługę Allegro Ads.

Jakie są opłaty za sprzedaż na Allegro?

Sprzedaż poprzez Allegro generuje sporo opłat. Portal pobiera m.in. opłatę za promowanie produktów, używanie systemu Allegro Ads oraz korzystanie przez klientów z Allegro Smart i Allegro Pay. W oszacowywaniu kosztów bardzo przydatnym narzędziem jest specjalny kalkulator opłat za sprzedaż na Allegro. Więcej na temat opłat i prowizji Allegro dowiesz się z innych naszych artykułów. Sprawdź Prowizje i opłaty Allegro oraz Jak sprawdzić i kontrolować nadchodzące opłaty Allegro

Allegro – jak sprzedawać, aby osiągać wymierne rezultaty? 

Aby sprzedawać na Allegro skutecznie, nie wystarczy założenie konta Allegro i dodawanie ofert. Handel na Allegro bywa wymagający. Co więcej, w wielu kategoriach panuje duża konkurencja. Z tego powodu tak ważne jest wyróżnienie się spośród rywali. Zrobisz to, dbając o kwestie organiczne oraz sięgając po różnorodne metody promocji i kampanie Allegro Ads. Wpływ na zwiększenie sprzedaży może mieć także wykupienie abonamentu Allegro. Dowiedz się, jakie inne narzędzia Allegro pomogą Ci w obsłudze sklepu oraz jak zwiększyć sprzedaż na Allegro w 2024 roku.