Jak sprzedawać na Allegro skutecznie? – 4 Pomocne narzędzia

Opublikowane: 14 marca, 2024

Pozycja lidera sprawia, że Allegro cechuje się wysoką konkurencyjnością. To doskwiera zwłaszcza początkującym sprzedawcom. Młodzi sprzedający chcą rozwijać swoje biznesy, ale nie zawsze potrafią to robić. Jeśli masz podobny problem i nie wiesz, jak sprzedawać na Allegro skutecznie, znajdujesz się w dobrym miejscu. Zacznij od sprawdzenia rentowności konta Allegro, a następnie wybierz odpowiednie narzędzia. Z tego artykułu dowiesz się, po które na pewno warto sięgnąć.

  1. Lepsza sprzedaż na Allegro wymaga dobrej narzędziówki
  2. Jak sprzedawać na Allegro? Poznaj 4 narzędzia, które wesprą Cię w codziennej pracy!
  3. Jak sprzedawać na Allegro efektywnie? – FAQ 

Lepsza sprzedaż na Allegro wymaga dobrej narzędziówki

Codzienna obsługa Allegro wiąże się z masą obowiązków. Sprzedawcy nie tylko zajmują się obsługą zamówienia i kontaktem z klientami, ale także wystawiają nowe aukcje Allegro oraz poświęcają czas na zarządzanie ofertami i dobieranie odpowiednich metod promocji. A to tylko bieżące zadania! Jeśli zależy Ci na rozwoju swojej sprzedaży na Allegro, nie możesz na nich poprzestać. Bardzo ważne jest także tworzenie strategii. Odpowiedni plan może przybliżyć Cię do realizacji celów. Aby dobrze wyznaczyć kolejne kroki, należy prowadzić zarówno regularną analizę konkurencji, jak i monitoring własnych wyników sprzedażowych. Znajomość trendów i statystyk ma ogromny wpływ na skuteczną sprzedaż na Allegro.

Brzmi jak dużo pracy, prawda? Na szczęście, istnieją narzędzia, dzięki którym możliwa jest automatyzacja sprzedaży. Zaoszczędzony dzięki nim czas możesz przeznaczyć na bardziej strategiczne działania. Nie wyobrażasz sobie prawidłowej analizy danych bez odpowiednich programów? Spokojnie! Istnieją również takie, które generują raporty sprzedaży pomocne w tworzeniu możliwie najbardziej adekwatnego planu działania.

Jak sprzedawać na Allegro? Poznaj 4 narzędzia, które wesprą Cię w codziennej pracy!

Poniżej znajdziesz kilka propozycji narzędzi, które mogą wynieść Twoje konto na wyższy poziom. Pamiętaj jednak, że najważniejsza jest dogłębna analiza konta i sytuacji. Jeśli Twój sklep nie jest atrakcyjny wizualnie, ciężko będzie Ci przyciągnąć do niego klientów, nawet z pomocą najbardziej zaawansowanych programów automatyzujących sprzedaż! 

Dlatego też najpierw postaraj się o to, aby pod względem wyglądu i asortymentu Twoje konto pozytywnie wyróżniało się na tle konkurencji. Z jakiegoś powodu nie jest to możliwe? Postaraj się przynajmniej, aby nie odbiegało znacząco od Twoich głównych rywali.

➔ Pomocny w dopieszczeniu Twoich wystawianych produktów może okazać się nasz darmowy e-book “Sekrety tworzenia ofert na Allegro”. Zajrzyj do niego koniecznie, jeśli chcesz solidnie przygotować podstawy skutecznej sprzedaży na Allegro.

Allegro Analytics – Analiza i statystyki sprzedaży na Allegro

Allegro Analytics to oficjalne narzędzie analizy sprzedaży Allegro, które służy do obserwacji działań własnych oraz konkurencji. Jego niewątpliwym atutem jest dostępność, a mianowicie – może korzystać z niego każdy, kto posiada wykupiony abonament na Allegro (nawet najniższy!). Program pozwala na wygodne generowanie raportów, które w istotny sposób poszerzają wiedzę na temat funkcjonowania portalu. Przykładowo, dzięki Allegro Analytics możesz dowiedzieć się m.in.:

  • jakie produkty sprzedają się najlepiej, 
  • jaki wpływ na wyniki sprzedaży mają różne zakresy cen,
  • jak poszczególne opcje promowania kształtują sprzedaż wybranych produktów,
  • kiedy wypada sezon na towary danego typu oraz
  • jak kształtuje się trend sprzedażowy dla danej kategorii.

Zarządzanie aukcjami jest o wiele skuteczniejszej, gdy posiada się twarde dane (np. takie, które prezentuje Allegro Analytics).

AlleSpark – Autoresponder wiadomości, statystyki Allegro i raporty rentowności

AlleSpark to nie jedno narzędzie, a cały ich zestaw. Do tego wszystkie są za darmo. Zakładając darmowe konto na oficjalnej stronie, zyskujesz dostęp do autorespondera wiadomości i dyskusji Allegro, statystyk Allegro oraz specjalnego raportu dotyczącego rentowności. Raport ten obejmuje wszystkie koszty Allegro – także te generowane przez Allegro Ads – w ujęciu miesięcznym, tygodniowym oraz dziennym, co stanowi niebagatelną innowację, ponieważ inne narzędzia tego typu dostępne na rynku sumują opłaty za reklamy Allegro dopiero na koniec miesiąca. Dzięki AlleSpark zyskujesz zatem większą kontrolę i możliwość natychmiastowej reakcji w przypadku przepalania budżetu.

ChatGPT – Proste teksty ofertowe i hasła reklamowe

Jako zaawansowany chatbot ChatGPT może Cię wesprzeć w wymyślaniu haseł na banery reklamowe oraz w tworzeniu tekstów ofertowych. To znaczne udogodnienie, ponieważ opisywanie produktów zwykle zajmuje bardzo dużo czasu podczas wystawiania aukcji. Dzięki ChatowiGPT możesz wygenerować prosty tekst ofertowy w zaledwie kilka sekund! 
Pamiętaj jednak, że program to nie copywriter, jego tekst może zatem zawierać liczne błędy i przekłamania. Z tego powodu zawsze sprawdzaj wygenerowane opisy, zanim umieścisz je na swoich aukcjach. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko pojawienia się nieporozumień z klientami. Może się bowiem zdarzyć tak, że automatyczne teksty będą nie tylko wymagały licznych poprawek, ale także zawierały fałszywe informacje.

ChatGPT może być narzędziem usprawniającym sprzedaż, ponieważ pozwala na szybkie generowanie tekstów ofertowych.

Removebg – Łatwe i szybkie tworzenie miniaturek 

Jako osoba z doświadczeniem w sprzedaży na Allegro, z pewnością wiesz, jak duże znaczenie ma miniaturka. Grafika tego typu nie tylko prezentuje towar bezpośrednio na listingu, ale także zachęca klientów do dokonania zakupu. Dla zachowania jednolitości i estetycznego wyglądu Allegro stworzyło wiele zasad dotyczących tworzenia miniaturek. Przede wszystkim portal wymaga, aby w większości kategorii ukazywały pozbawione cieni produkty na jednolitym, białym tle. Nie masz pojęcia, jak szybko przygotować grafikę tego typu? Zrobisz to w kilka sekund za pomocą programu Removebg! Wystarczy, że załadujesz zdjęcie i naniesiesz ewentualne poprawki za pomocą pędzla.

Removebg nie jest jednym z często polecanych narzędzi dla e-commerce, może jednak istotnie przyspieszyć pracę nad ofertami Allegro.

Jak sprzedawać na Allegro efektywnie? – FAQ 

Czy warto stosować narzędzia do obsługi Allegro?

Niektóre narzędzia e-commerce mają pozytywny wpływ na sprzedaż na Allegro. Nie tylko odciążają sprzedawców z najbardziej uciążliwych obowiązków, ale także usprawniają proces obsługi sprzedaży. Funkcje automatyzacji to jednak nie wszystko! Istnieją programy, które pozwalają na bieżący monitoring Allegro i, tym samym, dają lepszy wgląd w sytuację na tej platformie sprzedażowej.

Jakie narzędzia usprawniające sprzedaż na Allegro przydadzą się początkującemu sprzedawcom?

Istnieją liczne narzędzia sprzedażowe, które mogą wesprzeć początkującego sprzedawcę. Za najważniejsze można jednak uznać Allegro Analytics, a więc oficjalne narzędzie analizy sprzedaży na Allegro. Z jego pomocą szybko zorientujesz się, co się dzieje na portalu, a taka wiedza ma kluczowe znaczenie dla tworzenia strategii rozwoju sklepu.

Jakie narzędzia wspomagające sprzedaż mają największy wpływ na jakość sprzedaży Allegro?

Wysoka jakość sprzedaży sprawia, że aukcje Allegro zajmują lepsze pozycje na listingu. Co ważne, istnieją narzędzia wspomagające budowę jakości sprzedaży. Należą do nich, chociażby, autoresponder wiadomości i autoresponder dyskusji AlleSpark, które są całkowicie darmowe i pozwalają na utrzymanie wymaganego przez portal czasu odpowiedzi na pytania klientów. 

Jak prowadzić monitoring Allegro?

Nie wszystkie narzędzia sprzedażowe dają możliwość prowadzenia monitoringu Allegro. Jeśli chcesz trzymać rękę na pulsie, na pewno przydadzą Ci się Allegro Analytics oraz raport rentowności AlleSpark. Ten pierwszy wesprze Cię w analizie konkurencji i ogólnej sytuacji na portalu, podczas gdy drugi pomoże Ci w obliczaniu kosztów Allegro oraz stosunku k/p własnego konta.

Precyzyjne statystyki Allegro – gdzie ich szukać? 

Znajomość precyzyjnych statystyk ma ogromne znaczenie dla rozwoju sklepu. Warto wiedzieć nie tylko, jak radzą sobie reklamy Allegro Ads, ale także mieć dostęp do dokładnych raportów sprzedaży. Informacje na temat funkcjonowania kampanii reklamowych znajdziesz, chociażby, w module statystyki Allegro Ads w naszym darmowym narzędziu AlleSpark!