Jak zwiększyć sprzedaż na Allegro? – Praktyczne porady na 2024 rok

Opublikowane: 31 stycznia, 2024

Chcesz zwiększyć sprzedaż na Allegro w 2024 roku? Jeśli będziesz na bieżąco monitorować swoją rentowność sprzedaży Allegro i zastosujesz kilka najlepszych praktyk, które opisaliśmy poniżej, z pewnością Ci się uda. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym znajdziesz praktyczne sposoby na zwiększenie sprzedaży na Allegro.

  1. Sprzedaż na Allegro w 2024 roku – wstęp.
  2. Porady specjalistów, jak zwiększyć sprzedaż na Allegro w 2024 roku.
  3. Jak zwiększyć sprzedaż na Allegro w 2024 roku? – FAQ

Sprzedaż na Allegro w 2024 roku – wstęp

Lata mijają, a Allegro wciąż pozostaje największym kanałem sprzedaży na polskim rynku e-commerce. W 2023 roku serwis posiadał ponad 19 milionów użytkowników. Sama liczba może niewiele Ci mówić, zatem wyobraź sobie, że każdego dnia z Allegro korzysta co drugi Polak. To ogromna baza potencjalnych klientów! 

Nie da się jednak ukryć, że marketplace Allegro ma też pewne wady, a mianowicie – funkcjonuje na nim bardzo duża i zajadła konkurencja. Co więcej, ilość rywalizujących ze sobą sklepów wzrasta każdego roku. Rezultat? Efektywna sprzedaż na tej platformie marketplace staje się coraz trudniejsza. Na szczęście w 2024 roku wciąż istnieje spore pole manewru.

Porady specjalistów, jak zwiększyć sprzedaż na Allegro w 2024 roku

Zwiększ swoją trafność Allegro! – Opis aukcji i doskonała obsługa 

Trafność Allegro to wskaźnik, który odpowiada za pozycjonowanie ofert Allegro. Jeśli trafność Twojego sklepu jest wysoka, Twoje oferty będą wyświetlać się na wyższych miejscach w wynikach wyszukiwania Allegro. Większość kupujących skupia się jedynie na kilku pierwszych aukcjach na liście. Pozycjonowanie ofert Allegro to zatem gra warta świeczki!

Aby zbudować dobrą trafność Allegro i tym samym, zwiększyć konwersję, należy poświęcić sporo czasu kwestii tworzenia opisów. Opis aukcji uwzględniający zasady języka korzyści może skutecznie zachęcić klientów do finalizacji transakcji. Pamiętaj jednak, że liczy się nie tylko tekst produktowy! Bardzo duże znaczenie dla algorytmu Allegro mają zdjęcia produktów, tytuł aukcji (i zawarte w nich słowa klucze) oraz odpowiednio uzupełnione parametry.

➔ Potrzebujesz pomocy w optymalizowaniu swoich ofert? Sięgnij po nasz darmowy e-book Sekrety tworzenia ofert na Allegro. Znajdziesz w nim liczne wskazówki, które pomogą Ci przygotować efektywne opisy produktów. 

Pamiętaj, że budowa trafności Allegro wykracza poza kwestie organiczne. Dla portalu liczy się także doskonała obsługa klienta. Aby zarabiać więcej, musisz utrzymywać wygórowane standardy. Przede wszystkim odpowiadaj na wiadomości swoich klientów w wyznaczonym czasie. W ten sposób utrzymasz wysoką jakość obsługi oraz zwiększysz zaufanie klientów. 
Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz dotrzymać określonych terminów, skorzystaj z darmowego autorespondera – np. autorespondera wiadomości Allegro lub autorespondera dyskusji Allegro od AlleSpark. Dzięki narzędziom tego typu nie tylko zwiększysz satysfakcję klientów, ale także zyskasz szansę na otrzymanie statusu Super Sprzedawcy, który dodatkowo poprawia trafność ofert.

Wyróżnij się! – Dobór asortymentu i ceny  

Trudno poprawić sprzedaż, jeśli oferujesz identyczne produkty jak inni sprzedający – w dodatku w identycznych (lub nawet wyższych) cenach. Aby przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów, poświeć trochę czasu na dobór asortymentu. Może warto byłoby wprowadzić do swojego sklepu internetowego Allegro coś nowego? Na pewno dużo dobrego dla Twojego konta zrobią także konkurencyjne ceny. 

Nie działaj jednak na oślep! Staraj się regularnie robić analizę konkurencji. Przeglądaj nie tylko sklepy i poszczególne aukcje swoich głównych rywali, ale także korzystaj z Allegro Analytics. Przy pomocy tego narzędzia wygenerujesz statystyki dotyczące najlepiej sprzedających się produktów w danej kategorii oraz zapoznasz się z rozkładem cen. To nie tylko wartościowe dane, ale także doskonałe źródło inspiracji.

Dobrym źródłem wiedzy na temat tego, co sprzedawać na Allegro, jest blog agencji Pirk Spark. Co jakiś czas publikujemy artykuły, które informują zarówno o tym, jakie produkty sprzedają się na Allegro, jak i zawierające wskazówki wpływające na wzrost sprzedaży.

Zacznij promować produkty! – Opcje promowania 

Jeśli chcesz skutecznie sprzedawać na marketplace Allegro, musisz sięgnąć po opcje promowania. To ważne, ponieważ oferty promowane Allegro wyświetlają się na listingu wyżej od tych, które nie posiadają żadnej formy płatnej promocji. Tym samym – są o wiele bardziej widoczne.

Na szczęście, portal oferuje sprzedawcom liczne metody promocji, m.in. wyróżnienia, Monety, programy rabatowe oraz Strefę okazji, dzięki czemu nietrudno wybrać taką, która najlepiej odpowiada naszym potrzebom. Promuj swoje produkty, ale nigdy nie wykorzystuj wszystkich opcji jednocześnie! To by było zwyczajne marnotrawstwo środków, ponieważ opcje promowania na Allegro są dodatkowo płatne. Jak do wszystkiego, także do promocji Allegro należy podchodzić z głową. Zanim dodasz do swoich ofert Monety Allegro i włączysz wyróżnienie oferty, sprawdź, co stosuje Twoja konkurencja. Jeśli wszyscy stosują kampanię monetową, będziesz bardziej przyciągać uwagę, gdy z niej zrezygnujesz.

Sięgnij po narzędzie Allegro Ads! – Reklama na Allegro 

Skuteczna sprzedaż Allegro nie obędzie się bez kampanii Allegro Ads. Stosowanie płatnych reklam może szybko rozkręcić sprzedaż. Należy jednak używać ich bardzo ostrożnie, aby ograniczyć ryzyko przepalenia budżetu. Zanim zabierzesz się za samodzielne prowadzenie Allegro Ads, dokładnie określ, ile pieniędzy możesz poświęcić na marketing Allegro. 

Gdy już stworzysz swoje pierwsze kampanie, nie spoczywaj na laurach! Na bieżąco kontroluj, jak sobie radzą za pomocą panelu Allegro Ads. W przypadku reklam Allegro sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie, dlatego warto trzymać rękę na pulsie. Tylko wówczas zdążysz zareagować, gdy CPC (lub CPM) gwałtownie wzrośnie. 
Pamiętaj też, że same w sobie kampanie Allegro Ads nie mają za zadanie poprawić sprzedaży. Ich celem jest budowanie ruchu na danej aukcji (oraz w całym sklepie), a więc – przyciągać klientów. Zastanawiasz się, jakie to ma znaczenie? Takie, że w przypadku, gdy Twoje oferty nie będą wystarczająco atrakcyjne, po prostu nie dojdzie do sfinalizowania transakcji. Potencjalni klienci zauważą Twoje produkty, ale nie będą ich kupować. W efekcie Ty zmarnujesz swoje pieniądze na nieskuteczną reklamę Allegro.

➔ Jeśli jesteś początkującym sprzedawcą, koniecznie zajrzyj do naszego artykułu z tips and tricks dla Allegro Ads.

Korzystaj z narzędzi dla sprzedawców Allegro!

Sprzedawać na Allegro – to wymagające zadanie. W pewnym momencie, gdy zaczniesz każdego dnia realizować dziesiątki zamówień, może okazać się, że potrzebujesz wsparcia. Nie warto jednak czekać do ostatniej chwili! Warto sporo wcześniej rozeznać się, co rynek oferuje w zakresie narzędzi dedykowanych sprzedawcom Allegro. 
Jednym z nich jest AlleSpark. W ramach tego systemu możesz korzystać nie tylko z autoresponderów Allegro, ale także podglądu statystyk Allegro Ads oraz raportów Allegro Rentowność. W dodatku – całkowicie za darmo. Mając do dyspozycji taką liczbę usprawnień, nie tylko zoptymalizujesz swoją codzienną pracę, ale także zyskasz lepszy wgląd w opłacalność konta Allegro. Z kolei dzięki znajomości rentowności poszczególnych działań, szybko zorientujesz się, czy znajdujesz się blisko realizacji celu, tzn. zwiększam sprzedaż na Allegro w 2024 roku.

Jak zwiększyć sprzedaż na Allegro w 2024 roku? – FAQ

Czy program Allegro Smart może efektywnie zwiększyć sprzedaż moich ofert?

Jak najbardziej! Wielu użytkowników Allegro kupuje wyłącznie te produkty, które może otrzymać w ramach Allegro Smart. Jeśli więc nie oferujesz darmowej dostawy z tytułu uczestnictwa w tym programie, pora to zmienić! Aby dołączyć do sprzedawców Allegro Smart, musisz posiadać co najmniej 5 pozytywnych ocen transakcji (otrzymanych w ciągu ostatniego roku), oferować przynajmniej dwie metody dostawy kurierskiej oraz przynajmniej trzy metody dostawy do paczkomatu/punktu odbioru. Więcej na temat warunków Allegro Smart, dowiesz się z oficjalnej instrukcji Allegro Smart dla sprzedających.

Co najlepiej sprzedaje się na Allegro w 2024 roku?

To, co najlepiej sprzedaje się na Allegro, w dużej mierze zależy od danego sezonu. Aby zyskać możliwie najbardziej aktualne dane dla określonej kategorii, skorzystaj z Allegro Analytics.

Czy tworzenie opisów ma duże znaczenie dla pozycjonowania swojej oferty Allegro?

Za pozycjonowanie Allegro odpowiada algorytm trafności. Aby zbudować wysoką trafność, należy poświęcić sporo uwagi swoim ofertom Allegro. Zadbaj nie tylko o zdjęcia produktów, ale także o tytuł aukcji oraz miniaturkę. Duże znaczenie dla pozycjonowania Allegro mają także same opisy produktów oraz poprawne uzupełnienie parametrów.

Czy kampanie reklamowe Allegro mogą zwiększyć konwersję?

Narzędzie Allegro Ads może pomóc Ci zarabiać więcej. Nie zapominaj jednak, że nie powstało z myślą o zwiększaniu obrotów, a o zwiększaniu ruchu. Może się więc zdarzyć, że mimo korzystania z kampanii Ads zauważysz na swoim koncie spadek sprzedaży! Dlatego też, zanim zaczniesz tworzyć kampanie reklamowe Allegro, upewnij się, że Twoje oferty wyróżniają się na tle konkurencji. Prowadzenie Allegro Ads ma sens tylko i wyłącznie, jeśli robi się je z głową.

Czy można poprawić sprzedaż na Allegro, jeśli sięgnie się po opcje promowania?

Oczywiście! Oferty promowane Allegro wyświetlają się o wiele wyżej niż zwyczajne aukcje w wynikach wyszukiwania. Już z tego powodu warto korzystać z promowania w Allegro. Niemniej, warto podejść do tego rozsądnie. Zarządzanie aukcjami Allegro zawsze wymaga wiedzy i ostrożności. Zanim zdecydujesz, czy wyróżnienie oferty sprawdzi się w Twoim przypadku lepiej niż kupon rabatowy, przeprowadź analizę swojej konkurencji na Allegro.