Czarna Lista Allegro – jak używać listy Moi Nieaktywni Kupujący? 

Opublikowane: 29 grudnia, 2023

Jeśli prowadzisz sprzedaż na Allegro, kwestią czasu jest, zanim zaczniesz zastanawiać się, jak zablokować kupującego. Nie da się ukryć, że wzrost popularności serwisu idzie w parze ze zwiększeniem liczby trudnych klientów. Jeszcze nie zdarzyło Ci się z nimi zmierzyć? Z pewnością przytrafi Ci się to prędzej czy później. Co robić w takiej sytuacji? Jeśli polubowne metody nie zadziałają, warto skorzystać z zakładki Allegro Moi Nieaktywni Kupujący, która powszechnie występuje pod nazwą Czarna Lista Allegro.

Czarna Lista Allegro – jak używać listy Moi Nieaktywni Kupujący? poradnik artykuł
 1. Allegro Moi Nieaktywni Kupujący (Allegro Czarna Lista Kupujących)
 2. Czarna Lista Allegro – kiedy wpisać na nią kupującego? 
 3. Allegro: jak zablokować kupującego? – Poradnik 
 4. Jak usunąć klienta z Allegro Czarnej Listy?
 5. Czarna Lista Allegro – FAQ

Allegro Moi Nieaktywni Kupujący (Allegro Czarna Lista Kupujących)

Niegdyś faktycznie można było znaleźć na Allegro Czarną Listę Kupujących. Z czasem jednak wraz z profesjonalizacją portalu i rosnącym naciskiem na wysoką jakość obsługi klienta musiała ona zniknąć lub przynajmniej zmienić nazwę. Marketplace postawił na tę drugą opcję i przemianował popularną Czarną Listę Allegro na zakładkę Moi Nieaktywni Kupujący.

Zmiana nazwy nie wpłynęła na ograniczenie omawianej funkcji. Dodanie klienta do listy Nieaktywnych Kupujących Allegro pozbawia go możliwości kupowania Twoich produktów. Forma zakładki jest też bardzo wygodna w użytkowaniu. Portal pozwala na samodzielne dodawanie niepożądanych klientów oraz usuwanie ich z listy, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Co istotne – zakładką Moi Nieaktywni Kupujący można także zarządzać za pomocą API. 

➔ Allegro bardzo zależy na satysfakcji kupujących (stąd oficjalne zrezygnowanie z funkcji czarnej listy). Wysoka jakość obsługi to coś, za co portal nagradza wysoką trafnością Allegro oraz innymi korzyściami. Jednym ze sposobów na poprawę swojej relacji z klientami jest błyskawiczne odpowiadanie na ich wiadomości. Darmowy autoresponder Dyskusji Allegro i/lub autoresponder wiadomości AlleSpark pomoże Ci w trzymaniu się terminów wyznaczonych przez serwis. Aby jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby kupujących, zapoznaj się z naszym artykułem o preferencjach kupujących Allegro. 

Czarna Lista Allegro – kiedy wpisać na nią kupującego? 

Choć zakładka Moi Nieaktywni Kupujący pozwala na usunięcie klienta w dowolnym momencie, lepiej jej nie nadużywać. Zanim dodasz kogoś na listę, zastanów się, czy na pewno warto to robić! Nieuzasadniona odmowa sprzedaży może Cię narazić na konflikt z prawem (art.135 kodeksu wykroczeń). Dlatego też dla własnego bezpieczeństwa nie dawaj się ponosić emocjom i nie dodawaj na Czarną Listę osób, do których po prostu żywisz urazę. 

Oto najczęstsze powody dodania kupującego do Czarnej Listy Allegro przez sprzedającego:

 • zachowanie sprzeczne z regulaminem Allegro oraz
 • wielokrotne narażenie sprzedawcy na straty finansowe i/lub wizerunkowe (np. zamówienie przesyłki za pobraniem i nieopłacanie jej).

Pamiętaj, że do listy Moi Nieaktywni Kupujący możesz dodać jedynie tych kupujących, którzy zamówili przynajmniej 3 razy w Twoim sklepie Allegro w ciągu ostatnich 6 miesięcy (180 dni). Od 30.04.24 roku, będziesz musiał również wskazać powód i wybrać go z listy. 

Allegro: jak zablokować kupującego? – Poradnik 

 1. Zaloguj się na swoje konto Allegro.
 2. Otwórz zakładkę Moi Nieaktywni Kupujący.
Czarna Lista Allegro – zakładka Moi Nieaktywni Kupujący
 1. Kliknij na Dodaj kupującego.
Czarna Lista Allegro – jak dodać do listy Moi Nieaktywni Kupujący?
 1. Wpisz login kupującego. Jeśli chcesz, możesz także stworzyć krótki opis, który będzie widoczny tylko dla Ciebie.
Czarna Lista Allegro – jak używać listy Moi Nieaktywni Kupujący? 2
 1. Naciśnij na przycisk Dodaj.

➔ Aby dodać klienta do zakładki Moi Nieaktywni Kupujący na koncie B, musisz najpierw zablokować go na koncie A (powiązanym).

Jak usunąć klienta z Allegro Czarnej Listy? 

 1. Zaloguj się na swoim koncie Allegro.
 2. Otwórz listę nieaktywnych kupujących Allegro.
Czarna Lista Allegro – jak usunąć kupującego
 1. Usuń kupującego z Czarnej Listy Allegro.

Czarna Lista Allegro – FAQ 

Czy Nieaktywni Kupujący Allegro to to samo co Allegro Czarna Lista Kupujących?

Tak. Czarna Lista Kupujących Allegro to potoczna nazwa na zakładkę nieaktywnych kupujących. W oficjalnych treściach publikowanych przez serwis znajdziesz interesującą Cię opcję pod nazwą Moi Nieaktywni Kupujący.

Czy dodanie klienta do Czarnej Listy Allegro jest legalne?

Portal pozwala na ograniczanie zakupów kupujących. Lepiej jednak nie robić tego pochopnie! Aby zminimalizować ryzyko odpowiadania z tytułu naruszenia artykułu 135 kodeksu wykroczeń, dodawaj klientów do listy Moi Nieaktywni Kupujący wyłącznie wtedy, gdy masz uzasadniony powód. 

Kogo nie można dodać do Allegro Czarnej Listy Klientów?

Portal wymienia kilka grup kupujących. Nie możesz, chociażby, dodać do Czarnej Listy osób, które skorzystały z prawa odstąpienia od umowy, nie odebrały przesyłki z przyczyn losowych, przez przypadek podały w zamówieniu niewłaściwe dane oraz wystawiły negatywny komentarz.

Czy na Allegro można zablokować użytkownika na stałe? 

Allegro pozwala na zablokowanie klienta na stałe. Wystarczy dodać go do listy nieaktywnych kupujących Allegro. Niemniej, nie zawsze warto tak postępować. Najlepiej regularnie przeglądać zakładkę Moi Nieaktywni Kupujący i usuwać z niej klientów, którzy tkwią na niej od dłuższego czasu. Generalnie kieruj się zasadą, że lepszą opcją jest usuń kupującego z Czarnej Listy niż go na nią dodaj

Czy kupujący dowie się o użyciu funkcji Czarnej Listy Allegro?

Nie! Allegro nie wyśle mu w związku z Twoim działaniem żadnej wiadomości. Kupujący dowie się, że ma ograniczone możliwości dopiero w momencie, gdy będzie próbował ponownie zrobić zakupy w Twoim sklepie Allegro.