Co wybrać – sklep internetowy czy Allegro?
Co wybrać w 2025 roku: sklep internetowy czy Allegro? Jakie wady i zalety mają obie formy prowadzenia sprzedaży internetowej? Na co postawić, jeśli zależy nam na szybkim uruchomieniu biznesu? Co jest bardziej opłacalne – prowadzenie własnego sklepu online czy konto Allegro? W tym artykule przyjrzymy się bliżej tematowi z perspektywy specjalistów od obliczania rentowności.
- Prowadzenie sprzedaży internetowej w 2025 roku
- Własny sklep internetowy
- Allegro czy własny sklep online? – Porównanie
- Sklep internetowy czy Allegro? – FAQ
Prowadzenie sprzedaży internetowej w 2025 roku
Myślisz o rozpoczęciu sprzedaży internetowej, ale martwisz się, że przespałeś / przespałaś najlepszy moment, aby to zrobić? Nic bardziej mylnego! Polski rynek handlu elektronicznego wciąż radzi sobie doskonale. Co więcej – jego wzrost wcale nie spowalnia. Jak wynika z danych PwC, w 2023 roku wartość polskiego e-commerce wyniosła ok. 120 mld złotych i ma wciąż się zwiększać (osiągając w 2027 roku poziom ok. 187 mld złotych).
To znaczy, że sytuacja wciąż jest sprzyjająca dla każdego, kto myśli o uruchomieniu sklepu internetowego. Zwłaszcza że sprzedaż online jest teraz łatwiejsza i bardziej dostępna niż kiedykolwiek wcześniej. Wystarczy kilka chwil, aby założyć sklep internetowy lub zarejestrować się na popularnej platformie marketplace. Co lepiej sprawdzi się w Twoim przypadku? Zależy od Twoich potrzeb, oczekiwań i zasobów.
Własny sklep internetowy
Czasy, gdy trzeba było posiadać zaawansowane umiejętności programistyczne, aby założyć własny sklep internetowy, dawno minęły. Dziś wystarczy skorzystać z tzw. gotowego silnika e-commerce, czyli oprogramowania sklepu internetowego. Za jego pomocą szybko stworzysz samodzielny sklep online i skonfigurujesz jego funkcje.
Obecnie na rynku funkcjonują zarówno darmowe oprogramowania, jak i takie, za które trzeba płacić w formie abonamentu (tzw. SaaS). Choć bezkosztowe opcje zawsze są kuszące, lepiej postawić na silnik abonamentowy, ponieważ wiąże się z większym bezpieczeństwem użytkowania i (zwykle) lepszym wsparciem technicznym.To, ile kosztuje założenie własnego sklepu internetowego w 2025 roku, zależy od wybranego oprogramowania i rodzaju abonamentu (jeśli zależy Ci na zaawansowanych funkcjach, będziesz musiał / musiała płacić więcej). Kwota może oscylować od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie.
Jakie są wady i zalety własnego sklepu internetowego?
Musisz samodzielnie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto założyć sklep internetowy. Aby pomóc Ci w wyrobieniu opinii, przedstawiamy najistotniejsze wady i zalety własnego sklepu online w formie tabeli.
Wady | Zalety |
– Konieczność samodzielnego prowadzenia kampanii marketingowych – Wyższy koszt pozyskania klienta – Brak gotowego ruchu | + Duża kontrola nad wyglądem i funkcjonalnością (możliwość indywidualnego doboru modułów) + Większa możliwość budowy własnej marki i zyskania rozpoznawalności wśród klientów + Elastyczność w prowadzeniu kampanii promocyjnych |
Allegro sklep internetowy
Allegro to niezmiennie najpopularniejsza platforma zakupowa w Polsce. W 2023 roku aktywnie korzystało z niej prawie 15 milionów osób, co oznacza, że regularnie zakupy za jej pośrednictwem robiło niemal 65% polskich internautów. Tak duża liczba użytkowników czyni z Allegro wiodącą platformę tego typu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i 13. największy marketplace na całym świecie.
Duża baza potencjalnych klientów to oczywiście niejedyna zaleta serwisu. Allegro własny sklep założysz w maksymalnie 3 dni robocze – wystarczy, że wypełnisz odpowiedni formularz i poczekasz na aktywację przez system. Po tym czasie możesz wystawiać i sprzedawać swoje towary, nie przejmując się zbytnio koniecznością konfiguracji poszczególnych modułów i koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa transakcji.
Aby wynieść swoją sprzedaż na wyższy poziom, możesz skorzystać z oferowanych przez portal metod promocji oraz systemu reklamowego Allegro Ads. Allegro własny sklep internetowy można też wizualnie upodobnić do samodzielnego sklepu online. Jeśli zdecydujesz się na opłacanie abonamentu Allegro (jego koszt – w zależności od opcji – waha się od 49 do 3000 zł), zyskasz dostęp do elementów architektonicznych i nawigacyjnych zakładki Sklep (np. tagów ofertowych, serii produktowych, banerów na liście ofert).
Jakie są wady i zalety sklepu internetowego Allegro?
Aby poznać wady i zalety przedsięwzięcia, jakim jest Allegro własny sklep internetowy, spójrz na tabelę poniżej.
Wady | Zalety |
Stosunkowo nieduża kontrola nad wyglądem i funkcjonalnością sklepuKonieczność przestrzegania regulaminu serwisuStosunkowa trudność w kreowaniu własnej, rozpoznawalnej marki | Dostęp do bazy użytkowników platformyMożliwość korzystania ze zdefiniowanych metod promocji oraz systemu Allegro AdsMożliwość łatwego prowadzenia sprzedaży na kilku rynkach jednocześnie (np. na allegro.pl, allegro.cz i allegro.hu) |
Allegro czy własny sklep online? – Porównanie
Sklep internetowy czy Allegro? Jak obie te formy sprzedaży online wypadają w porównaniu? Sprawdź w tabeli!
Allegro sklep internetowy | Własny sklep internetowy | |
Uruchomienie sklepu | Wypełnienie formularza rejestracyjnego i aktywacja sklepu | Dokonanie wyboru odpowiedniego silnika, rejestracja na stronie producenta oraz konfiguracja poszczególnych modułów |
Czas uruchomienia | Do 3 dni roboczych | Zwykle do kilkunastu godzin |
Start sprzedaży | Możliwy od razu po aktywowaniu sklepu | Wymaga skonfigurowania poszczególnych modułów oprogramowania |
Miesięczny koszt abonamentu | Podstawowy – 49 zł Profesjonalny – 199 złEkspercki – 3000 zł | Od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych (w zależności od wybranego oprogramowania) |
Marketing | Metody promocji oraz wewnętrzny system Allegro Ads | We własnym zakresie |
Sklep internetowy vs Allegro – która opcja dla kogo?
Allegro własny sklep internetowy charakteryzuje się wysokim komfortem użytkowania. Jest stosunkowo łatwy w obsłudze i, choćby dlatego, stanowi lepszą opcję dla każdego, kto nie ma doświadczenia z zaawansowanymi oprogramowaniami. Allegro to również dobry wybór dla tych osób, którym zależy na szybkim uruchomieniu sprzedaży i/lub nie mają ochoty poświęcać czasu na tworzenie skomplikowanych strategii marketingowych.
Warto założyć sklep na Allegro również w sytuacji, gdy już prowadzi się biznes w internecie i posiada rozpoznawalną markę. Platforma daje dostęp do wielu potencjalnych klientów, spośród których całkiem spora część nigdy nie robi zakupów poza serwisem (chociażby dlatego, że korzysta z programu Allegro Smart, który zapewnia darmową wysyłkę zamówienia w przypadku zakupów za co najmniej 45 zł). Dodatkowy sklep na Allegro to także znakomity pomysł na dywersyfikację kanałów sprzedaży.
Sklep internetowy czy Allegro? – FAQ:
Ile kosztuje Allegro sklep internetowy?
Sklep internetowy Allegro nie musi nic kosztować. Samo założenie sklepu na platformie jest darmowe. Serwis pobiera opłaty wyłącznie za sprzedaż (tzw. prowizja od sprzedaży), abonament, stosowane promocje i kampanie marketingowe oraz inne usługi. Więcej o opłatach na Allegro przeczytasz w naszym artykule Prowizje i opłaty Allegro.
Czy opłaca się sprzedawać na Allegro?
Tak, opłaca się sprzedawać na Allegro. Opłacalność sklepu Allegro może być wysoka mimo opłat pobieranych przez serwis. Aby ją utrzymać, warto regularnie monitorować rentowność – nie tylko całego konta, ale także poszczególnych kategorii i pojedynczych ofert. Z AlleSpark możesz robić to bez wysiłku. Sprawdź, jak prowadzić analizę Allegro z naszym programem!
Sklep internetowy czy Allegro – gdzie koszty sprzedaży są niższe?
To, gdzie koszty sprzedaży są niższe, zależy od wielu czynników. W przypadku własnego sklepu online opartego na darmowym silniku można prowadzić sprzedaż internetową za stosunkowo małe pieniądze i jednocześnie wydawać ogromne kwoty na przyciągnięcie klienta. W przypadku Allegro sporym obciążeniem są natomiast liczne opłaty i prowizje.
Co warto sprzedawać na Allegro?
Warto sprzedawać na Allegro wszystko. Obecnie w serwisie można znaleźć produkty z każdej kategorii – począwszy od elektroniki, przez artykuły dla dzieci, po dobra szybkozbywalne (takie jak proszki do prania, pasty do zębów oraz produkty spożywcze).
Czy warto założyć sklep internetowy w 2025 roku?
Jak najbardziej! W 2025 roku wciąż warto założyć sklep internetowy. Polski rynek e-commerce cały czas się rozwija i z roku na rok przynosi coraz większe zyski. To znaczy, że nadal jest miejsce dla nowych sprzedawców. Lepiej się jednak spieszyć z decyzją o założeniu własnego sklepu online, gdyż nikt dokładnie nie wie, jak długo jeszcze potrwa sprzyjająca sytuacja.