Rozporządzenie GPSR – kompedium wiedzy dla e-commerce

Opublikowane: 7 marca, 2025

Rozporządzenie GPSR wprowadza dodatkowe obowiązki dla sprzedawców online. Jeśli zajmujesz się sprzedażą produktów objętych nowymi przepisami, na pewno chcesz dowiedzieć się, co zrobić, aby dostosować się do unijnych wymagań. Wszystko znajdziesz w tym artykule! Co więcej – jako specjaliści od rentowności Allegro – poruszymy w nim także kwestię tego, jak zrealizować wymogi niniejszego rozporządzenia na największej polskiej platformie marketplace.

  1. Czym jest rozporządzenie GPSR?
  2. Jakie produkty obowiązuje rozporządzenie GPSR?
  3. Jakich produktów NIE dotyczy GPSR?
  4. Jak dostosować sprzedaż pod rozporządzenie GPSR?
  5. Rozporządzenie GPSR a sprzedaż na Allegro
  6. Rozporządzenie GPSR – FAQ:

Czym jest rozporządzenie GPSR?

Rozporządzenie GSPR (General Product Safety Regulation) to zbiór przepisów dotyczących bezpieczeństwa sprzedawanych produktów na terenie Unii Europejskiej. Dotyczy głównie sprzedaży za pośrednictwem kanału online i wymaga od sprzedawców realizacji obowiązków, które mają na celu dostosowanie oferowanego asortymentu do nowych wymagań.

Jako takie rozporządzenie GSPR ma zastąpić Dyrektywę 2001/95/WE z 3 grudnia 2001 roku. Warto przy tym wiedzieć, że jego ranga (w przeciwieństwie do poprzedniej dyrektywy) wymusza stosowanie bezpośrednie.

➔ Interesuje Cię tematyka formalnych wymagań sprzedaży w internecie? Zajrzyj do naszych artykułów: Sprzedaż internetowa a podatek VAT, Dyrektywa DAC7 na Allegro oraz Rejestracja do VAT OSS.

Rozporządzenie GPSR kogo dotyczy?

Przejdźmy do tego, co dla wielu najważniejsze, czyli odpowiedzi na pytanie, kogo w ogóle dotyczy rozporządzenie GPSR. Koniecznością dostosowania się do zmian obarczeni są wszyscy sprzedawcy – zwłaszcza ci, którzy oferują produkty NIEbędące żywnością.

Jakie produkty obowiązuje rozporządzenie GPSR?

Nowe przepisy Unii Europejskiej dotyczą bezpieczeństwa produktów dostępnych na rynku – zarówno nowych, jak i używanych i poddanych renowacji. Warto jednak wiedzieć, że ograniczają się do towarów nieżywnościowych. Tym samym do produktów objętych rozporządzeniem GPSR można zaliczyć między innymi:

  • zabawki i artykuły dla dzieci,
  • kosmetyki,
  • elektronika.

Jakich produktów NIE dotyczy GPSR?

Jak już wiesz, do produktów objętych rozporządzeniem GSPR należą artykuły niebędące żywnością. Zatem rozporządzenie NIE dotyczy:

  • leków,
  • produktów spożywczych,
  • karmy dla zwierząt,
  • roślin,
  • środków ochrony roślin.

Jak dostosować sprzedaż pod rozporządzenie GPSR?

Nowe rozporządzenie GPSR wprowadza konieczność podawania w ofertach dostępnych w internecie następujących danych:

  • imię i nazwisko producenta lub nazwę firmy,
  • zarejestrowaną nazwę handlową / zarejestrowany znak towarowy producenta,
  • adres pocztowy siedziby producenta,
  • adres poczty elektronicznej producenta, za pomocą którego można się z nim skontaktować.

➔ Jeśli producent pochodzi spoza Unii Europejskiej, rozporządzenie GPSR wymaga podania danych podmiotu odpowiedzialnego za wprowadzenie produktu na rynek UE.

Wiedząc o tym, możesz łatwo dostosować sprzedaż produktów pod nowe rozporządzenie GPSR. Wystarczy, że zawrzesz wszystkie wymagane informacje w ofercie lub w osobnej, dedykowanej sekcji.

➔ Pamiętaj, rozporządzenie GPSR wprowadza wymogi informacyjne jedynie dla produktów, które zostały wprowadzone na rynek przed 13 grudnia 2024 roku. Prawo nie działa wstecz, co oznacza, że nie musisz dostosowywać swojego asortymentu do niniejszego rozporządzenia, jeśli tylko oferujesz towary funkcjonujące na rynku przed określoną datą.

Rozporządzenie GPSR a sprzedaż na Allegro

Może Ci się wydawać, że dostosowanie sprzedaży na Allegro do wymogów bezpieczeństwa produktów jest niewykonalne, ponieważ serwis nie pozwala na podawanie danych adresowych w opisach ofert. Na szczęście, marketplace jest doskonale świadomy nowych wymagań nałożonych na sprzedawców e-commerce i pragnie ułatwić im prowadzenie sprzedaży w zgodzie z przepisami Unii Europejskiej. 

W tym celu został stworzony parametr Produkt wprowadzony do obrotu na terenie UE przed 13.12.2024. Znajdziesz go, chociażby, w formularzu wystawiania. Za jego pomocą możesz wskazać, czy dany towar został wprowadzony na rynek UE przed 13 grudnia 2024 roku, czy po tej dacie. Jeśli przed – nie musisz robić nic więcej. Dodatkowe czynności wiążą się jedynie ze sprzedażą produktów, które znalazły się w obiegu na terenie Unii Europejskiej po wyznaczonej dacie.

Uwaga! Rozporządzenie GSPR dotyczy produktów, które wprowadzono do obiegu na terenie Unii Europejskiej, dlatego musisz spełnić jego wymagania również w przypadku, gdy sprzedajesz na allegro.cz, allegro.sk i/lub allegro.hu.

Wymogi GPSR a sprzedaż produktów wprowadzonych po 13 grudnia 2024 roku na Allegro

Jeśli sprzedawany przez Ciebie produkt znalazł się na unijnym rynku po 13 grudnia 2024 roku, musisz zawrzeć w ofercie wymagane dane producenta (lub podmiotu odpowiedzialnego za wprowadzenie go do obrotu). Zrobisz to łatwo za pomocą Sales Center. W tym celu:

KROK 1.

Kliknij w Ustawienia sprzedaży i otwórz zakładkę Dane producentów (w sekcji Sprzedaż).

 Kliknij duży niebieski przycisk z napisem Dodaj producenta.

Uzupełnij zakładkę informacyjną.

Zapisz dane.

Aby dodać zapisane dane producenta do wielu produktów naraz, otwórz zakładkę Mój asortyment. Zaznacz wybrane produkty i skorzystaj z funkcji Dane producenta (w sekcji Produkt).

Rozporządzenie GPSR – FAQ:

Kiedy weszły w życie przepisy GPSR?

Przepisy GPSR weszły w życie 13 grudnia 2024 roku. Tym samym do produktów objętych zmianami wynikającymi z nowego rozporządzenia należą wyłącznie te, które zostały wprowadzone na rynek Unii Europejskiej po 13 grudnia 2024 roku.

Jakich produktów dotyczą zmiany GPSR?

Nowe rozporządzenie GPSR dotyczy produktów nieżywnościowych, a więc przede wszystkim zabawek, akcesoriów dla dzieci, elektroniki oraz artykułów kosmetycznych. Tym samym, nie musisz przejmować się dostosowywaniem swojego asortymentu do wymogów bezpieczeństwa produktów, jeśli sprzedajesz artykuły spożywcze lub karmę dla zwierząt.

Jakie są kluczowe wymogi GPSR?

Kluczowe wymogi bezpieczeństwa produktów narzucone przez GPSR dotyczą przekazywania klientom danych producenta (lub osoby, która wprowadziła dany przedmiot do obiegu w UE) – w tym adresu e-mail, za pomocą którego można się z nim skontaktować.

Po co wprowadzono GPSR (General Product Safety Regulation)?

Rozporządzenie GPSR wprowadza konieczność przekazywania potencjalnym klientom danych na temat producenta. To w zamyśle ma służyć zapewnieniu bezpieczeństwa produktu.

Czy platformy sprzedażowe w rodzaju Allegro również obowiązuje nowe rozporządzenie GPSR?

Jak najbardziej! Platformy sprzedażowe w rodzaju Allegro również obowiązuje nowe rozporządzenie GPSR. Aby dostosować asortyment swoich sprzedawców do niniejszego rozporządzenia, wiele serwisów stworzyło nawet dedykowane funkcje. Przykładowo, sprzedając na Allegro, spełnisz wymogi bezpieczeństwa produktów, uzupełniając specjalny parametr i/lub zakładkę dostępną w Sales Center.