Rejestracja do VAT OSS – kogo dotyczy w Polsce?

Opublikowane: 5 sierpnia, 2024

Rejestracja do VAT OSS może mieć duże znaczenie w przypadku firm prowadzących sprzedaż transgraniczną w Unii Europejskiej. Jakie są główne korzyści z przystąpienia do tej procedury? Jakie kroki należy podjąć, aby pomyślnie zarejestrować swoją działalność? Będąc specjalistami w branży e-commerce, a zwłaszcza w zakresie narzędzi dla sprzedawców Allegro, przygotowaliśmy dla Ciebie przewodnik, który ułatwi Ci przejście przez wszystkie etapy rejestracji VAT OSS.

  1. VAT OSS – co to jest?
  2. Sprzedaż VAT OSS w praktyce
  3. Czy VAT OSS jest obowiązkowy?
  4. Kogo dotyczy VAT OSS rejestracja?
  5. Jak zarejestrować się do VAT OSS w Polsce?
  6. Rejestracja VAT OSS – do kiedy można składać wniosek?
  7. Procedura unijna OSS – ile kosztuje rozliczanie się w jej ramach?
  8. VAT OSS rejestracja – FAQ

VAT OSS – co to jest? 

VAT OSS to procedura, która upraszcza proces rozliczania podatku VAT za internetową sprzedaż produktów wysyłanych do innych krajów UE. „OSS” w nazwie VAT OSS pochodzi od anglojęzycznej nazwy „One Stop Shop”, co można przetłumaczyć na punkt kompleksowej obsługi (innymi słowy: procedurę jednego okienka w urzędzie).  

Procedura pozwala na rozliczenie się w ramach deklaracji zbiorczej w jednym kraju członkowskim – bez konieczności rejestrowania swojego podatku VAT w poszczególnych państwach Unii Europejskiej. Tym samym, przedsiębiorca objęty VAT OSS ma o wiele prostsze zadanie do wykonania. Aby rozliczyć swój podatek, musi tylko co kwartał dokonać złożenia deklaracji VAT OSS w swoim kraju. 

➔ Potrzebujesz więcej informacji na temat formalności związanych ze sprzedażą internetową? Przeczytaj nasz artykuł PKD dla sprzedaży internetowej.

Procedura VAT OSS zastąpiła MOSS

Procedura VAT OSS została wprowadzona 1 lipca 2022 roku i zastąpił wcześniejszą procedurę MOSS – mini punkt kompleksowej obsługi (OSS). Dzięki VAT OSS zasady dotyczące rozliczania VAT uległy znaczącemu uproszczeniu. Dodatkowo procedura unijna OSS wprowadziła nowe progi dla sprzedaży wysyłkowej, tj. 10 tys. euro dla wszystkich krajów członkowskich.

Sprzedaż VAT OSS w praktyce 

Jak VAT OSS działa w praktyce? Załóżmy, że sprzedajesz w internecie akcesoria dla zwierząt. Część Twoich klientów pochodzi z zagranicy, a ściślej z innych państw członkowskich UE. Normalnie musiałbyś / musiałabyś rozliczyć podatek VAT za sprzedaż swoich produktów w każdym z krajów, z których pochodzą Twoi konsumenci. Dzięki VAT OSS sytuacja jest o wiele prostsza. Korzystając z tej procedury, raz na kwartał składasz jedną elektroniczną deklarację podatkową. Co więcej, płacisz tylko jeden podatek VAT!

  • VAT OSS dotyczy wszystkich krajów Unii Europejskiej

Jeśli wysyłasz swoje towary do klientów z różnych krajów Unii Europejskiej, być może masz ochotę rozliczać dochód tylko z części z nich za pomocą procedury VAT OSS. Przykładowo, posiadasz firmy zarejestrowane w Polsce i Niemczech, ale wysyłasz produkty do Hiszpanii, Francji i Włoszech. W związku z tym chcesz się rozliczać za pomocą formularza VAT w Polsce i Niemczech i stosować procedurę VAT OSS dla pozostałych krajów członkowskich. 

Niestety, nie jest to możliwe! OSS obejmuje sprzedaż we wszystkich państwach UE poza tym, w którym złożono stosowną deklarację. Tym samym, nie możesz wybrać kraju, dla którego będziesz rozliczać się na starych zasadach.

  • Procedura VAT OSS nie dotyczy Szwajcarii i Wielkiej Brytanii 

Vat OSS dotyczy jedynie krajów Unii Europejskiej. To znaczy, że nie rozliczysz się za pomocą VAT OSS za sprzedaż i wysyłkę produktów do Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Obecnie (2024 rok) do UE należy 27 państw (m.in. Polska, Niemcy, Włochy, Holandia, Francja, Hiszpania, Austria, Czechy i Słowacja). 

  • Handel B2B a system VAT OSS 

Dzięki VAT OSS rozliczysz się jedynie za sprzedaż klientom indywidualnym, a więc tym osobom, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Dzieje się tak, ponieważ handel B2B nie jest objęty VAT OSS. W praktyce oznacza to, że nie skorzystasz z VAT OSS w przypadku sprzedania swojego produktu konsumentowi XYZ pochodzącemu z Portugalii, jeśli zamawia coś dla swojej firmy. 

Czy VAT OSS jest obowiązkowy?

VAT OSS rejestracja nie jest obowiązkowa dla sprzedawców. Dołączenie do procedury ma charakter dobrowolny. Z racji tego, że stanowi spore udogodnienie, wielu sprzedawców decyduje się jednak na rozliczanie za jej pomocą. 

Wartość Twojej sprzedaży zagranicznej nie przekracza 10 000 euro / 42 000 zł? Możesz rozliczyć się, korzystając z polskich stawek VAT. Tym samym, nie musisz korzystać z VAT OSS. Warto jednak dołączyć do procedury, jeśli przekraczasz ten próg. Dzięki zmianom wprowadzonym przez VAT OSS możesz jako sprzedawca rozliczać się w polskim urzędzie skarbowym za pomocą dokumentów w języku polskim, mimo stosowania niepolskich stawek VAT. 

Kogo dotyczy VAT OSS rejestracja?

Z uproszczenia podatkowego VAT OSS korzysta się dobrowolnie. Aby rozliczyć się za pomocą procedury, należy jednak spełniać określone warunki. Przede wszystkim trzeba być przedsiębiorcą zarejestrowanym w którymś z krajów Unii Europejskiej. Niżej znajdziesz wszystkie wymagania dla polskich biznesów e-commerce (w tym sklepów Allegro).

  • Posiadasz polski NIP.
  • Masz VAT zarejestrowany w odpowiednim urzędzie skarbowym (tzn. jesteś podatnikiem VAT).
  • Sprzedajesz (oraz wysyłasz) towary do klientów pochodzących z innych krajów Unii Europejskiej niż Polska.
  • Wartość Twojej sprzedaży generowana przez konsumentów unijnych przekracza 10 000 euro / 42 000 zł.

Jak zarejestrować się do VAT OSS w Polsce? 

KROK 1. Wejdź na oficjalną stronę Ministerstwa Finansów.

KROK 2. Korzystając z lupki, wyszukaj zgłoszenie VIU-R.

KROK 3. Wypełnij formularz, pamiętając, aby wpisać jako cel złożenia formularza rejestrację do VAT OSS.

KROK 4. Skorzystaj z systemu e-Deklaracja, aby wysłać swoje zgłoszenie do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.

➔ Deklaracja VIU-R to zgłoszenie informujące o szczególnej procedurze unijnej rozliczania VAT w ramach OSS.

Rejestracja VAT OSS – do kiedy można składać wniosek? 

VAT OSS rejestracja musi odbyć się do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został przekroczony limit 10 tys. euro wartości sprzedaży produktów na odległość w UE. Przykładowo, jeśli nastąpiłoby to w maju 2024 roku, sprzedawca musi zarejestrować się do VAT OSS do 10 czerwca 2024 roku.

Możesz również złożyć dyspozycję rejestracji do VAT OSS przed przekroczeniem progu 10 tys. euro. W tym celu należy złożyć wniosek do końca kwartału poprzedzającego kwartał, w którym chcesz rozliczać się za pomocą procedury VAT OSS. Przykładowo, jeśli planujesz rozliczanie VAT OSS od 1 stycznia 2025 roku, musisz złożyć odpowiednią dyspozycję do 31 grudnia 2024 roku. 

Pamiętaj, że w takiej sytuacji nie wystarczy złożenie samego VIU-R. Musisz także wypełnić formularz VAT-29, podpisać go i przekazać w formie elektronicznej do właściwego urzędu skarbowego. Masz na to czas do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu VAT OSS rejestracji. 

Potwierdzenie rejestracji do VAT OSS

Naczelnik US potwierdzi fakt złożenia przez Ciebie wniosku. Jeśli nie udało Ci się spełnić warunków, również otrzymasz stosowną informację. Pamiętaj, że w takiej sytuacji przysługuje Ci prawo odwołania się od decyzji. Musisz jednak zrobić to w ciągu 7 dni od otrzymania odmowy. 

VAT OSS rejestracja jest skuteczna od 1. dnia kwartału następującego po kwartale, w którym złożono wniosek VIU-R. To znaczy, że składając wniosek w sierpniu 2024 roku, będziesz mógł / mogła rozliczać się poprzez procedurę VAT OSS dopiero od 1 października 2024 roku.

Procedura unijna OSS – ile kosztuje rozliczanie się w jej ramach?

Dzięki VAT OSS rozliczanie podatku VAT za sprzedaż transgraniczną na terenie UE jest bardzo proste. Mimo to wciąż zastanawiasz się nad dołączeniem do procedury punktu kompleksowej obsługi (OSS) z powodu lęku o ukryte koszty? Zupełnie niepotrzebnie! Złożenie odpowiedniej dyspozycji przez podatnika VAT i rozliczanie się poprzez ramy VAT OSS jest całkowicie darmowe. 

Co więcej, każdy, kto jest objęty VAT OSS ma prawo zrezygnować z rozliczenia VAT w ten sposób i dokonania lokalnej rejestracji VAT w kraju nabywcy.

VAT OSS rejestracja – FAQ

Jakie korzyści przynosi rejestracja do VAT OSS?

Rejestracja do VAT OSS przynosi wiele korzyści, które mogą znacznie ułatwić życie przedsiębiorcom działającym na rynku europejskim. Jedną z głównych zalet jest uniknięcie konieczności wielokrotnych rejestracji VAT w różnych krajach UE. Dzięki VAT OSS ma się także możliwość rozliczania się w polskim urzędzie skarbowym.

Jakie są terminy składania deklaracji VAT OSS?

Sprzedawca powinien złożyć deklarację VAT OSS do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zarobił więcej niż 10 tys. euro z tytułu sprzedaży transgranicznej. 

Jakie są wymagania do rejestracji do procedury VAT OSS?

VAT OSS rejestracja jest możliwa dla każdego przedsiębiorcy, który posiada polski NIP i VAT, wysyła towary do konsumentów z innych krajów UE i z tego tytułu zarabia więcej niż 10 tys. euro. 

Procedura unijna VAT OSS – jakie obowiązki narzuca?

Dołączenie do procedury VAT OSS wiąże się z koniecznością składania kwartalnych deklaracji VAT dotyczących transakcji objętych VAT OSS. 

Czy VAT OSS wymaga składania deklaracji co kwartał mimo braku transakcji?

Tak, przedsiębiorca objęty VAT OSS ma obowiązek rozliczenia VAT OSS co kwartał (tzw. kwartalna deklaracja podatkowa), nawet jeśli w danym okresie nie doszło do żadnej sprzedaży w ramach procedury.