Jak obliczyć prowizję od sprzedaży na Allegro?

Opublikowane: 3 października, 2023

Wielu sprzedawców Allegro nie ma dokładnego rozeznania, za co dokładnie płaci, sprzedając swoje produkty za pośrednictwem portalu. Trudno się dziwić. 8 podstawowych prowizji i opłat może spowodować zawroty głowy. Zwłaszcza, że niektóre z nich nie są stałe. Kosztami, które wzbudzają najwięcej emocji są prowizje Allegro od sprzedaży. Ich wysokość zależy od wielu czynników, dlatego sprawiają szczególne problemy podczas wyliczania rentowności sprzedaży Allegro. Z tego poradnika dowiesz się od czego zależy i jak szybko przeprowadzić obliczanie prowizji Allegro!

prowizje allegro od sprzedaży jak obliczyć i ile wynoszą
 1. Rodzaje opłat Allegro
 2. Lista opłat i prowizji Allegro
 3. Od czego zależy prowizja od sprzedaży Allegro?
 4. Obliczanie prowizji Allegro
 5. Kalkulator opłat i prowizji Allegro
 6. Prowizje Allegro w Polsce a w Czechach
 7. Prowizje Allegro – FAQ

Rodzaje opłat Allegro (tzw. Allegro prowizje od sprzedaży)

Allegro to największy polski kanał e-commerce. Portal w zasadzie nie posiada żadnej konkurencji, a do tego oferuje dostęp do ponad 20 milionów zarejestrowanych użytkowników. Zajmując tak uprzywilejowaną pozycję na rynku, może sobie pozwolić na naliczanie wielu opłat i różnego rodzaju prowizji. Obecnie jest ich niemal 10! Dokładnie się z nimi zapoznaj, zanim przejdziesz do tego, jak obliczyć prowizję Allegro. 

Opłaty i Allegro prowizje od sprzedaży – lista: 

 • Prowizja od sprzedaży Allegro – to opłata, którą musisz ponieść za sprzedaż swoich produktów. Serwis nalicza ją, gdy klient dokona zakupu za pomocą opcji „Kup teraz” lub wygrywając licytację.
 • Opłata za zakupy przez Allegro Pay – ponoszą ją wyłącznie firmowe konta Allegro, a jej wysokość uzależniona jest od ceny końcowej danego towaru wraz z kosztami przesyłki. Zaczyna się od 0,35% netto i nie może przekroczyć progu 5 zł netto.
 • Opłata za wystawienie oferty – dotyczy wyłącznie kategorii Kolekcje, Sztuka, Design i Antyki (bez Antykwariat), ofert z produktami innymi niż nowe wystawionych w wybranych kategoriach (m.in. części samochodowe oraz części do maszyn i innych pojazdów) oraz ofert, których cena początkowa jest wyższa niż 15 tys. złotych.
 • Opłaty za promowanie oferty – opłaty tego typu są naliczane tylko w przypadku promowania danej oferty za pomocą Wyróżnień/Wyróżnień Elastycznych, Pakietu Promo oraz opcji na stronie działu. Allegro uwzględnia je w momencie zakupu danej oferty, a ich wysokość osiąga 75% wartości prowizji obowiązującej w danej kategorii.
 • Abonament Allegro – opłacając abonament, zyskujesz dostęp do funkcji zwiększających efektywność działań na Allegro. W tym momencie możesz wybrać  jeden z 3 dostępnych pakietów: Podstawowy (za 49 zł miesięcznie), Profesjonalny (za 199 zł miesięcznie) oraz Ekspercki (za 3000 zł miesięcznie).
 • Opłata za Strefę Okazji – jeśli chcesz zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie Allegro, możesz pokusić się o specjalne oznaczenie produktów. Serwis pozwala na wykupienie takich oznaczeń jak: Hit (2,90 zł za każdy dzień – dla oferty z wielowariantowością lub bez), Okazja (1,90 zł za każdy dzień dla pojedynczej oferty oraz 0,49 zł dla wielowariantowości), Rabat ilościowy (1,90 zł za każdy dzień dla oferty znajdującej się w programie Strefa Okazji) oraz Nowość (2,90 zł za każdy dzień – dla oferty z wielowariantowością lub bez). Dodatkowo w przypadku sprzedaży promowanego w ten sposób produktu, Allegro pobiera dodatkową prowizję, która wynosi 60% wartości prowizji od sprzedaży obowiązującej w danej kategorii.
 • Koszty Allegro Ads – kampanie Allegro Ads sprzyjają zwiększeniu ruchu na ofertach. Z tego powodu wielu sprzedawców uważa je za konieczne do zwiększania sprzedaży. Oczywiście, używanie płatnych reklam wiąże się z dodatkowymi opłatami i warto je monitorować codziennie. Możesz do tego wykorzystać nasze darmowe narzędzie ukazujące kompleksowo wszystkie statystyki Allegro Ads.

Od czego zależy prowizja od sprzedaży Allegro?

Prowizja od sprzedaży Allegro może przyjmować różną wysokość. To, ile wyniesie w konkretnym przypadku, zależy od takich czynników jak:

 • cena przedmiotu (w licytacji pod uwagę brana jest cena końcowa),
 • kategoria, w której znajduje się dany produkt,
 • liczba sprzedanych sztuk (w przypadku ofert wieloprzedmiotowych prowizja mnożona jest przez liczbę zakupionych sztuk).
 • opłacania kosztów przesyłki przez kupującego (jeśli kupujący zamawia produkt w ramach Allegro Smart, nie ponosi opłat z tytułu przesyłki, tym samym, portal nie dolicza ich do wysokości prowizji. Wyjątek stanowią przypadki kupna za pobraniem Allegro Smart – wówczas do ceny produktu dodawana jest kwota w wysokości 4,99 zł za pobranie, co znaczy, że portal uwzględnia ją podczas wyliczania prowizji). 

Obliczanie prowizji Allegro 

Jeśli chcesz możesz policzyć prowizję Allegro ręcznie. Aby to zrobić, skorzystaj z III części załącznika do Regulaminu Allegro, czyli Prowizji od sprzedaży. W dokumencie znajdziesz wszystkie informacje dotyczące wysokości prowizji Allegro z podziałem na poszczególne kategorie. Obliczanie tego ręcznie może być jednak mało efektywne – zwłaszcza, że z pewnością pochłonie sporą ilość Twojego czasu. Z tego powodu o wiele lepiej skorzystać ze specjalnego kalkulatora opłat i prowizji Allegro.  

Kalkulator prowizji Allegro od sprzedaży

Kalkulator prowizji Allegro pozwala na szybkie obliczenie opłat wynikających z wystawienia i sprzedaży produktów na portalu. Narzędzie jest bardzo łatwe w obsłudze, niemniej, aby jeszcze ułatwić Ci cały proces, przygotowaliśmy dla Ciebie krótką instrukcję obsługi.

 1. Wskaż rodzaj swojego konta.
prowizje allegro kalkulator instrukcja jak używać
 1. Użyj listy rozwijanej, aby wybrać kategorię interesującego Cię produktu.
prowizje allegro kalkulator instrukcja jak używać
 1. Określ cechy swojej oferty. Podaj stan produktu, jego cenę oraz liczbę wystawionych przedmiotów. Wskaż także spodziewaną liczbę sprzedanych sztuk.
prowizje allegro kalkulator instrukcja jak używać
 1. Określ czas funkcjonowania oferty na Allegro.
prowizje allegro kalkulator instrukcja jak używać
 1. Zaznacz pole wyboru, jeśli posiadasz abonament Allegro. 
prowizje allegro kalkulator instrukcja jak używać
 1. Wskaż opcję promowania swojej oferty Allegro (tylko, jeśli ją promujesz!).
prowizje allegro jak obliczyć instrukcja
 1. To wszystko! Możesz już zapoznać się z podsumowaniem kosztów za wystawienie produktu oraz tych związanych z prowizją od sprzedaży na Allegro. 

Prowizje Allegro w Polsce a w Czechach

W 2023 roku Allegro pojawiło się na rynku czeskim. Oczywiście, sprzedając w Czechach, należy liczyć się z koniecznością opłacania odrębnych prowizji Allegro, które naliczane są w koronach.  

Na ten moment portal wyszczególnia takie opłaty jak:

 • Allegro prowizja od sprzedaży – różni się w zależności od kategorii sprzedawanego produktu. Aby dowiedzieć się, ile prowizja Allegro będzie wynosić w Twoim przypadku, zapoznaj się z regulaminem Allegro (Allegro.cz / Część III: Prowizje od sprzedaży) lub skorzystaj z kalkulatora opłat i prowizji (wcześniej wybierz opcję „Czechy”). 
 • Jednostkowa opłata transakcyjna – jej wysokość to 5 koron czeskich. Prowizja tego typu naliczana jest w przypadku każdego pojedynczego zakupu w ofercie – niezależnie od liczby sprzedanych sztuk. Jeśli posiadasz Abonament Allegro nie musisz się nią przejmować. Opłata nie obowiązuje także w przypadku produktów wystawionych w kategorii „Kolekcje”.
 • Opłaty związane z używaniem Allegro Ads.
 • Opłaty za wystawienie – obecnie wynoszą 0 koron czeskich. Co więcej, portal nie będzie ich pobierał do 31 października 2023 roku.  

Prowizje Allegro – FAQ

Prowizje Allegro czy Allegro prowizja od sprzedaży, czyli ile Allegro pobiera prowizji?

Istnieje jedna prowizja od sprzedaży Allegro, niemniej powszechnie mówi się „Allegro prowizje” na wszystkie opłaty Allegro. Obecnie, portal pobiera ich niemal 10 (poza prowizją od sprzedaży między innymi także opłatę za wystawienie produktu, abonament Allegro oraz opłaty za korzystanie z promocji). 

Czym jest Allegro prowizja od sprzedaży?

Allegro prowizja od sprzedaży to opłata, którą pobiera Allegro za sprzedaż Twojego produktu. Koszt tego typu dotyczy nie tylko ofert z opcją „Kup teraz”, ale także licytacji. 

Ile wynosi prowizja Allegro?

Jeśli zastanawiasz się, jaka jest prowizja na Allegro, nie mamy dla Ciebie dobrej wiadomości. Prowizja Allegro (czyli Allegro prowizja od sprzedaży) nie posiada określonej wysokości. Tym samym, może się znacząco różnić w zależności od konkretnej oferty. Aby dowiedzieć się, ile będzie wynosić prowizja za sprzedaż na Allegro w Twoim przypadku, skorzystaj z kalkulatora opłat i prowizji Allegro. 

Prowizja Allegro od sprzedaży – od czego zależy?

To, ile wynosi prowizja Allegro, zależy od bardzo wielu czynników. Aby ustalić jej wysokość, portal bierze pod uwagę między innymi cenę oraz kategorię produktu

Czy da się automatycznie policzyć Allegro prowizje od sprzedaży?

Jak najbardziej! Istnieje specjalny Allegro kalkulator prowizji, za pomocą którego szybko i bez większego wysiłku obliczysz kwotę prowizji (program bierze pod uwagę takie koszty jak prowizja sprzedażowa oraz opłata za wystawienie produktu).  

Zwrot prowizji Allegro – w jakich sytuacjach można się o niego ubiegać?

Zdarza się, że Allegro niesłusznie nalicza prowizję od sprzedaży. Zwykle dochodzi do tego wówczas, gdy klient z jakiegoś powodu nie sfinalizuje transakcji. Nie musisz się jednak martwić! Aby odzyskać pobraną przez portal kwotę, możesz złożyć specjalny wniosek o przyznanie rabatu transakcyjnego (tak Allegro nazywa zwrot prowizji). Chcesz dowiedzieć się, jak to zrobić? Zapoznaj się z naszym artykułem Zwroty prowizji Allegro 2023 – wnioski, warunki i wyjątki.