PKD dla sprzedaży internetowej – Sprawdź jaki kod wybrać

Opublikowane: 1 sierpnia, 2024

PKD sprzedaż internetowa to temat istotny dla każdego, kto planuje rozpocząć sprzedaż w internecie. Jest ważny także dla właścicieli e-sklepów na Allegro! Jako twórcy analityki sprzedaży dla Allegro zawsze chętnie dzielimy się wiedzą z użytkownikami naszej aplikacji.  Tym razem bierzemy na tapet kwestię wyboru odpowiedniego kodu PKD dla sprzedaży internetowej. Z artykułu dowiesz się, czym są podstawowy kod PKD i dodatkowe kody PKD, jaki numer wpisać podczas rejestracji działalności gospodarczej oraz co grozi za niedopatrzenie w tym obszarze.

PKD sprzedaż internetowa - jaki kod wybrać? Artykuł

Kod PKD sprzedaż internetowa – co to jest?

PKD to akronim utworzony od Polskiej Klasyfikacji Działalności, kod PKD jest zatem numerem identyfikacyjnym rodzaju działalności gospodarczej. Sprzedaż internetowa też ma swoje własne PKD, o którym więcej piszemy w dalszej części artykułu.

PKD każdorazowo przyjmuje formę symbolu złożonego z 7 znaków (cyfr, kropek i litery). Dzięki PKD urzędy wiedzą, czym zajmuje się dana firma. Dlatego też podczas rejestracji każdy przedsiębiorca (także prowadzący sprzedaż internetową) musi wskazać przynajmniej jeden kod PKD (główny i dowolną liczbę dodatkowych), który najlepiej opisuje typ jego działalności

➔ Kod PKD służy do identyfikacji rodzaju działalności gospodarczej. Warto jednak wiedzieć, że przydaje się także podczas ubiegania się o różnego rodzaju dotacje!

➔ Szukasz informacji o PKD, bo dopiero masz zamiar otworzyć sklep internetowy i, jednocześnie, myślisz o Allegro? Sprawdź nasz poradnik Zacznij sprzedawać na Allegro! Koniecznie dowiedz się również więcej o Allegro Business!

Handel internetowy PKD główne to zawsze 47.91.Z PKD

W internecie można sprzedawać jako osoba prywatna (np. na Allegro). Niemniej nie jest to najbardziej efektywne. Jeśli zależy Ci na rozwoju swojego biznesu, prędzej czy później musisz założyć działalność gospodarczą. 

Rejestrując firmę (zarówno poprzez wystosowanie wniosku o wpis do CEIDG, jak i dopisując spółkę do KRS), musisz z kolei podać odpowiedni kod PKD dla sprzedaży internetowej. Wybór nie będzie zbyt trudny, gdyż istnieją specjalne oznaczenia dla e-commerce. Ogólnie, handel internetowy PKD to 47.91.Z PKD, ale warto mieć na uwadze również kody dodatkowe, które możesz wybrać, żeby doprecyzować swój biznes w Polskiej Klasyfikacji Działalności.

Sprzedaż przez internet PKD dodatkowe 

Kod PKD 47.91.Z Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub internet” to główny kod dla sprzedaży przez internet. Warto jednak uzupełnić go także o dodatkowe kody PKD – możesz ich mieć 9 (tj. 1 główny, PKD sprzedaż internetowa 47.91.Z oraz 9 dodatkowych).  Ich listę bez problemu znajdziesz w sieci, chociażby, na oficjalnej stronie PKD oraz na rządowej witrynie biznes.gov.pl. 

PKD sprzedaż internetowa – lista przykładowych kodów dodatkowych

Działalność Kod
Sprzedaż kosmetyków 47.75.Z PKD
Sprzedaż mebli47.59.Z PKD
Sprzedaż obuwia47.72.Z PKD
Sprzedaż zabawki47.65.Z PKD
Sprzedaż biżuterii i zegarków47.77.Z PKD
Sprzedaż suplementów diety47.29.Z PKD
Sprzedaż części samochodowych 45.32.Z PKD
Sprzedaż odzieży47.71.Z PKD
Sprzedaż AGD47.54.Z PKD
Sprzedaż gier i zabawek47.65.Z PKD 
PKD sprzedaż internetowa na Allegro moda - screen oferty

Podpis: Jeśli sprzedajesz na Allegro ubrania, właściwymi kodami PKD dla Twojej działalności będą 47.91.Z PKD (główny) i 47.71.Z PKD (dodatkowy).

Kody PKD dla różnych biznesów e-commerce

Niżej znajdziesz dodatkowe informacje, które powinny pomóc Ci w wyborze właściwego kodu PKD dla swojego biznesu w internecie. Jeśli jednak z jakiegoś powodu wciąż będziesz mieć problemy z przypisaniem symbolu identyfikacyjnego do swojej firmy, poproś o pomoc Urząd Statystyczny w Łodzi. Wystarczy, że złożysz odpowiedni wniosek, w którym przedstawisz przedmiot swojej działalności, a urzędnicy zaproponują Ci najlepsze oznaczenie PKD.

Jaki PKD dla sklepu internetowego na Allegro?

Główny kod PKD dla sklepów internetowych to 47.91.z PKD. Kolejne kody PKD (tzw. dodatkowe kody PKD) możesz wybrać w oparciu o przedmiot handlu (np. sprzedaż detaliczna kosmetyków – 47.75.Z PKD). Dla urzędników nie ma znaczenia, czy sprzedajesz na własnej domenie, czy też za pomocą platformy marketplace. Dlatego numer PKD będzie identyczny dla samodzielnego e-sklepu oraz biznesu działającego w serwisie sprzedażowym (np. na Allegro).

kod PKD dla sprzedaży online suplementów na Allegro - scfreen sanprobi

Wybór odpowiedniego kodu PKD dla sprzedaży suplementów na Allegro nastręcza Ci trudności? Postaw na 47.91.Z PKD (główny) i 47.29.Z PKD.

Jaki podstawowy kod PKD dla hurtowni internetowej (sprzedaży hurtowej w internecie)?

W przypadku sprzedaży hurtowej w internecie wskazanym jest wpisanie kodu PKD zaczynającego się od 46. Pprzykładowo dla hurtowni internetowej specjalizującej się w sprzedaży towarów w typie kawa i herbata odpowiednim kodem PKD będzie 46.37.Z. 

Jakie podstawowe PKD dla sprzedaży detalicznej poprzez dropshipping (dropshipping a PKD)?

Dropshipping a PKD może na pierwszy rzut oka wydawać się skomplikowaną kwestią. W rzeczywistości jednak wcale tak nie jest. Dla e-sklepów, których działalność oparta jest na dropshippingu należy dokonać wyboru PKD jak dla „standardowych” e-sklepów. Przykładowo, jeśli za pomocą dropshippingu prowadzisz w sieci sprzedaż detaliczną artykułów takich jak zabawki, wybierz kody PKD 47.91.Z i 47.65.Z PKD. 

Czy MUSISZ posiadać kod PKD, jeśli prowadzisz sklep internetowy?

Kod PKD musi posiadać każdy, kto prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą wpisaną do CEIDG oraz podmioty wpisane do KRS (Krajowego Rejestru Sądowego) tj. spółki osobowe, fundacje, spółdzielnie i spółki kapitałowe. Jeśli zatem prowadzisz zarejestrowaną działalność gospodarczą, w ramach której sprzedajesz online (np. na Allegro), Twoim obowiązkiem jest wskazanie właściwego kodu PKD w odpowiednim formularzu.

Co grozi za brak PKD w sprzedaży online lub pomyłkę? 

Polskie prawo zobowiązuje każdego, kto prowadzi firmę, do stosowania kodów PKD. Jeśli nie wskażesz odpowiedniego kodu podczas rejestracji, mogą Cię spotkać konsekwencje w postaci kary pieniężnej i/lub ograniczenia wolności. Kod PKD podany przez Ciebie w formularzu okazał się błędny? A może przedmiot Twojej działalności gospodarczej uległ zmianie na skutek jej rozwoju? Nie martw się! Możesz zmienić kod PKD w każdym momencie.

Jak zmienić błędny kod PKD?

Błędny wybór PKD zdarza się dość często. Na szczęście jego zmiana nie należy do trudnych. Wykreślenie niewłaściwego numeru i/lub dopisanie nowego nic nie kosztuje. Aby dokonać zmiany w danych swojej działalności w internecie, zleć poprawę w CEIDG lub KRS. 

W przypadku CEIDG możesz to zrobić na trzy sposoby:

  • osobiście,
  • wysyłając list,
  • za pomocą profilu zaufanego.

Z kolei w przypadku KRS masz do dyspozycji jedynie zgłoszenie elektroniczne (przez Portal Rejestrów Sądowych).

➔ Uwaga! Choć teoretycznie nie istnieje limit kodów dla handlu detalicznego w internecie, w KRS widać jedynie 10 numerów PKD (jeden główny i maksymalnie 9 dodatkowych). Co więcej, jako spółka możesz podawać jedynie te kody, które są zgodne z przedmiotem Twojej działalności określonej w umowie. Tym samym, zmiana kodu PKD może wymagać ingerencji w treść umowy.

PKD sprzedaż internetowa – FAQ 

Co oznacza skrót PKD?

PKD to skrótowiec od nazwy Polska Klasyfikacja Działalności. Dzięki kodom, GUS i organy rządowe mogą prowadzić polskie statystyki biznesowe. PKD wspomagają też transparentność biznesu i wydawanie szczególnych licencji.

Chcę założyć sklep internetowy na Allegro – czy muszę dokonać wyboru kodu PKD?

Tak, każdy, kto chce założyć sklep internetowy (na Allegro, innym portalu marketplace lub na własnej witrynie), musi wskazać kod PKD. Wybór odpowiedniego numeru nie powinien jednak zająć zbyt dużo czasu. Na stronach rządowych znajdziesz pełną listę kodów. 

Co oznacza 47.91.z PKD?

Kod PKD składa się ze znaków, które określają rodzaj działalności. Dla handlu w sieci przewidziany jest numer PKD 47.91.z. „47″ odnosi się do sprzedaży niestacjonarnej (np. handlu w sieci), a „91.z” do sprzedaży wysyłkowej i/lub przez internet. 

Ile kodów PKD sprzedaż internetowa mieć powinna?

PKD dla sprzedaży internetowej to 47.91.z. Nie musisz jednak poprzestawać na wyborze jednego numeru. Warto wskazać dokładny kod PKD dla przedmiotu działalności. Pamiętaj, aby nie przesadzać. Kolejne kody PKD powinny dotyczyć jedynie faktycznie sprzedawanych towarów.

Czy można wpisać kody PKD „na zapas”?

Nie dokonuj wyboru kodu PKD podczas rejestracji działalności gospodarczej z myślą o przyszłości. Jeśli Twój biznes się zmieni lub rozbudujesz asortyment, możesz poprawić wskazany kod PKD lub dodać kolejne.