Jak sprzedawać na Allegro jako osoba prywatna?

Opublikowane: 4 lipca, 2024

Mimo dynamicznego rozwoju na Allegro działają nie tylko gracze, którzy sprzedają setki produktów i korzystają z zaawansowanych narzędzi dla sprzedawców Allegro, ale także osoby prywatne. W tym artykule przyjrzymy się bliżej kwestii funkcjonowania na portalu bez działalności gospodarczej. Dowiesz się, z jakiej części portalu możesz korzystać, nie mając firmy, jakie koszty poniesiesz oraz jaką kwotę możesz maksymalnie zarobić bez konieczności rejestrowania działalności.

  1. Jak sprzedawać na Allegro bez działalności gospodarczej?
  2. Jak wystawić przedmiot na Allegro Lokalnie?
  3. Jak dodać ogłoszenie na Allegro Lokalnie? – Instrukcja
  4. Sprzedaż na Allegro bez działalności gospodarczej – ile można zarobić?
  5. Jak sprzedawać na Allegro jako osoba prywatna? – FAQ 

Jak sprzedawać na Allegro bez działalności gospodarczej?

Jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej, możesz sprzedawać na Allegro Lokalnie. To specjalna część serwisu przeznaczona dla osób zainteresowanych tzw. sprzedażą okazjonalną (czy też sprzedażą na Allegro jako osoba prywatna). Aby zacząć sprzedawać na Allegro Lokalnie, trzeba tylko dysponować (prywatnym lub firmowym) kontem Allegro. Jeszcze go nie masz? Założysz je na oficjalnej stronie marketplace w kilka minut, wypełniając odpowiedni formularz. Pamiętaj jednak, że nie od razu zyskasz dostęp do wszystkich funkcjonalności swojego konta. Po rejestracji musisz jeszcze poczekać kilka dni na jego aktywację.

➔ Potrzebujesz pomocy przy zakładaniu konta firmowego Allegro? Przeczytaj nasz poradnik Zacznij sprzedawać na Allegro, aby w kilka minut założyć własny sklep internetowy!

Jak wystawić przedmiot na Allegro Lokalnie?

Najważniejszym elementem sprzedawania na marketplace jako osoba prywatna jest wystawianie przedmiotów. W przypadku Allegro Lokalnie to bardzo proste. Wystarczy skorzystać z formularza uproszczonego. Aby go otworzyć, musisz tylko wybrać opcję Wystaw na głównej stronie serwisu (ma formę granatowego przycisku).

Jak dodać ogłoszenie na Allegro Lokalnie? – Instrukcja

Krok 1. Załaduj grafiki przedstawiające przedmiot. Dobre zdjęcia pomogą Ci zwiększyć widoczność produktów i przyciągnąć uwagę kupujących.

Krok 2. Zatytułuj swoją aukcję. Dobrze, aby tytuł oferty zawierał popularne słowa kluczowe (zastosowanie haseł używanych przez kupujących do wyszukiwania towarów przełoży się na skuteczną sprzedaż Allegro).

Krok 3. Wybierz odpowiednią kategorię (system zaproponuje Ci ją na podstawie tytułu).

Krok 4. Uzupełnij cechy produktu ręcznie. Jeśli w systemie znajduje się już identyczny przedmiot, kliknij na niego, a parametry wypełnią się automatycznie. Niektórzy użytkownicy szukają towarów po parametrach. Ich uzupełnienie pomoże Ci więc skutecznie sprzedawać w serwisie Allegro.

Krok 5. Dodaj opis produktu. Wymień przynajmniej jego najważniejsze cechy i pokrótce opisz zastosowanie. Pamiętaj, im bardziej precyzyjny opis, tym lepiej!

Krok 6. Wskaż stan wystawianego przedmiotu. W serwisie Allegro Lokalnie popularna jest sprzedaż używanych przedmiotów. Jeśli interesujesz się okazjonalną sprzedażą używanych produktów w dobrym stanie, zaznacz opcję Bardzo dobry lub Ze śladami użytkowania.

Krok 7. W następnym etapie wystawiania aukcji na Allegro wskaż rodzaj ogłoszenia.

Krok 8. Określ wartość swojego produktu. Rozsądna cena pozwoli Ci przyciągnąć uwagę i pomoże kupującym podjąć pozytywną decyzję zakupową.

Krok 9. Ustaw lokalizację produktu (miejsce, w którym można go odebrać / miejsce, z którego go wyślesz).

Krok 10. Uzupełnij opcje dostawy.

Krok 11. Podaj swoje dane kontaktowe.

Krok 12. Jeśli chcesz, skorzystaj z którejś z opcji promowania oferty. Pamiętaj, że również w serwisie Allegro Lokalnie wiąże się to z dodatkowymi kosztami!

Krok 13. Możesz teraz wystawić aukcję.

➔ Szukasz wskazówek, które pomogą Ci wynieść swoje oferty na wyższy poziom i, tym samym, zwiększyć sprzedaż? Pobierz nasz darmowy e-book Sekrety tworzenia ofert na Allegro, a dowiesz się, czym charakteryzuje się dobrze skonstruowane ogłoszenie i poznasz dobre rady i praktyki specjalistów.

Sprzedaż na Allegro bez działalności gospodarczej – ile można zarobić?

Jeśli nie posiadasz firmy, Twoja miesięczna sprzedaż na Allegro NIE MOŻE przekraczać 75% minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku płaca minimalna wynosi 3261,53 zł netto, co oznacza, że nie musisz zakładać działalności gospodarczej, jeśli Twoje konto generuje każdego miesiąca do 2446,14 zł. Nawet w przypadku, gdy spełniasz ten warunek, wciąż musisz jednak opłacać podatek dochodowy. To 12% od wartości każdego sprzedanego przedmiotu, o ile nie osiągasz rocznie 120 000 zł dochodów, licząc ze wszystkich źródeł – w takiej sytuacji musisz odliczyć od swojej sprzedaży na Allegro bez działalności gospodarczej aż 32%.

➔ W niektórych przypadkach trzeba liczyć się także z podatkiem VAT. Dotyczy on osób, które zarabiają rocznie na sprzedaży ponad 200 000 zł.

Jak sprzedawać na Allegro jako osoba prywatna? – FAQ 

Kiedy nie muszę opłacać podatku dochodowego za sprzedaż na portalu Allegro z działalności nierejestrowanej?

Nie musisz płacić podatku dochodowego, jeśli rocznie osiągasz dochód ze wszystkich źródeł na poziomie 30 000 zł.

Chcę sprzedawać jako osoba prywatna na Allegro. Jak mogę rozliczyć podatek dochodowy?

Możesz rozliczyć podatek za swoją sprzedaż na Allegro jako osoba prywatna, wypełniając odpowiedni formularz PIT.

Posiadam konto prywatne Allegro, czy muszę zakładać dodatkowe konto Allegro Lokalnie, aby sprzedawać bez firmy?

Nie! Każdy, kto posiada konto na „zwykłym” Allegro (bez różnicy: firmowe czy prywatne), może korzystać z portalu Allegro Lokalnie. 

Co jeśli moja miesięczna Allegro sprzedaż bez firmy przekroczy 2446,14 zł netto?

Jeśli przekroczysz próg sprzedaży dla osób bez firmy, musisz w ciągu 7 dni od tego momentu założyć działalność gospodarczą. Zaniedbanie tego obowiązku może skutkować nałożeniem na Ciebie kary za sprzedaż na Allegro bez działalności.

Co grozi za sprzedaż na Allegro bez działalności gospodarczej?

Jeśli sprzedajesz na Allegro bez firmy, koniecznie pilnuj swoich finansów! W przypadku przekroczenia dopuszczalnych progów Allegro sprzedaż jako osoba prywatna może przynieść więcej szkód niż korzyści. Zaniedbanie obowiązku podatkowego wiąże się z nałożeniem kary pieniężnej, a w najgorszym – z ograniczeniem wolności.

Ile wynoszą opłaty i prowizje Allegro za sprzedaż bez działalności?

Za każdy przedmiot sprzedany na Allegro Lokalnie musisz opłacić prowizję Allegro. Ta wynosi 7,9% lub (w przypadku elektroniki) 4,9% wartości produktu. Dodatkowa opłata wynika z zastosowanych form promocji (np. za Premium wyróżnienie danej oferty na 30 dni musisz doliczyć kwotę 13,90 zł).