Historia cen Allegro – jak monitorować konkurencję?

Opublikowane: 28 listopada, 2023

Allegro to platforma marketplace w Polsce, na której panuje ogromna konkurencja. Wielu sprzedawców oferuje bardzo podobne lub wręcz identyczne przedmioty. W takiej sytuacji często pojawia się potrzeba obniżenia ceny, aby przyciągnąć klientów do swojego asortymentu. Jednakże, w jaki sposób ustalić, ile powinien kosztować dany produkt? Oczywiście, dzięki monitorowaniu cen – nie tylko rywali, ale także własnego towaru. Z tego artykułu dowiesz się, gdzie jest Twoja historia cen Allegro i jak sprawdzić ceny konkurencji.

historia cen allegro jak monitorować konkurencję - artykuł z instrukcją
 1. Historia cen Allegro jako narzędzie monitoringu – wstęp
 2. Historia ceny Allegro – jak ją sprawdzić?
 3. Instrukcja jak sprawdzić historię cen produktów Allegro w panelu
 4. Historia cen i monitorowanie cen produktów konkurencji w Allegro Analytics
 5. Historia cen Allegro – FAQ

Historia cen Allegro jako narzędzie monitoringu – wstęp

Regularny monitoring cen Allegro przyda się każdemu sprzedawcy. Aby osiągnąć wymierne rezultaty, warto prowadzić kontrolę zarówno własnej historii cen produktów, jak i cen konkurencji.

Pamiętaj, że Twoja historia cen Allegro znajdzie odbicie w danych o rentowności sprzedaży. Aby trzymać rękę na pulsie, koniecznie zajrzyj w swoje Raporty Allegro Rentowność. Dzięki systematycznemu monitorowaniu swojego asortymentu pod względem takich czynników jak wpływ cen i kosztów promocji na wolumen sprzedaży i generowany zysk, osiągniesz lepszy wgląd w rentowność swojego biznesu. Analizowanie historii cen może również stać się częścią regularnego audytu (o tym, dlaczego warto go przeprowadzać co najmniej raz roku, przeczytasz w naszym artykule na temat audytu konta Allegro).

Z kolei analiza cen konkurencji Allegro (ich wysokość oraz częstotliwość wprowadzania zmian) pozwoli Ci na efektywniejsze rywalizowanie ceną. Da ci także możliwość budowania bardziej adekwatnych strategii rozwoju.

Historia ceny Allegro – jak ją sprawdzić? 

Żeby sprawdzić historię cen Allegro, możesz skorzystać z dwóch miejsc:

 1. Pierwsze miejsce to panel sprzedawcy i istniejąca w nim zakładka Przegląd cen.
 2. Drugie miejsce, dla bardziej zaawansowanych to Allegro Analitycs.

Oba miejsca umożliwiają porównanie i wyciągnięcie danych historycznych oraz obecnych. Jeśli interesuje Cię bardziej historia konkurencji, wówczas zalecamy od razu zajrzeć do Allegro Analitycs.

Instrukcja jak sprawdzić historię cen produktów Allegro w panelu

Oto instrukcja krok po kroku jak sprawdzić historię cen Allegro, korzystając z opcji Przeglądu cen:

 1. Zaloguj się na swoje sprzedażowe konto firmowe Allegro.
 2. Otwórz panel Sprzedaż i wskaż zakładkę Obsługa ofert.
jak sprawdzić historię cen Allegro - instrukcja, widok Panel Obsługa ofert na Allegro.
 1. Wybierz opcję Przegląd cen.
Historia cen Allegro - instrukcja gdzie znaleźć przegląd cen
 1. Twoim oczom ukaże się panel pozwalający na określenie zakresu ofert. 
 2. Wybierz interesujący Cię zakres.
historia cen allegro i monitorowanie cen konkurencji - instrukcja; widok panelu przegląd cen
 1. Portal ukaże Ci informacje na temat aktualnej ceny Twojego produktu, najniższej ceny w internecie i najpopularniejszej ceny na Allegro. Dowiesz się też ilu konkurentów sprzedaje ten sam produkt na tym marketplace.
Przykładowa oferta Allegro w Przeglądzie cen żeby sprawdzić historię cen na Allegro
 1. Jeśli zależy Ci na poznaniu dodatkowych szczegółów, pozwalających na monitorowanie cen produktów na Allegro, kliknij w opcję Więcej. 
historia cen Allegro - instrukcja i artykuł - przykładowy widok na wykresie cenowym
 1. W tej zakładce panelu sprzedawcy zobaczysz bardzo przydatne jeśli chodzi o sprawdzenie cen konkurencji na Allegro dane: aktualne oferty danego produktu wraz z ceną oraz sprzedaż sztuk według zdefiniowanych zakresów cenowych. Widząc działania konkurencji, Twoja optymalizacja cen powinna być łatwiejsza.

Historia cen i monitorowanie cen produktów konkurencji w Allegro Analytics

Dzięki tym bardziej zaawansowanym statystykom, możliwe jest znacznie bardziej szczegółowe sprawdzanie cen konkurencji na Allegro niż poprzez panel sprzedawcy.

 1. Wejdź na stronę Allegro Analytics
historia cen w ofertach Allegro - instrukcja
 1. Aby poznać rozkład cen danego produktu, wybierz opcję Rozkład poziomu cen w zakładce Ceny.
historia cen allegro jak sprawdzić w allegro analitycs instrukcja
 • Zdefiniuj zakres (Moje konto / całe Allegro), przedział czasu oraz interesujący Cię produkt (możesz wpisać jego nazwę w pasku Szukaj w tytule).
 • Naciśnij przycisk Wygeneruj raport
historia cen allegro jak sprawdzić w allegro analitycs instrukcja - rozklad poziomu cen
 • Twoim oczom ukaże się rozkład poziomu cen, który możesz modyfikować, wybierając rodzaj metryki i wykresu.
 1. Z kolei aby zaznajomić się z historią cen na Allegro kliknij na Historię cen w ofertach w zakładce Ceny.
 • Zdefiniuj zakres (Moje konto / całe Allegro), przedział czasu oraz interesujący Cię produkt (możesz wpisać jego nazwę w pasku Szukaj w tytule).
 • Naciśnij przycisk Wygeneruj raport
historia cen allegro jak sprawdzić w allegro analitycs instrukcja - przykład monitoringu
 • Twoim oczom ukaże się podsumowanie wszystkich zmian ceny interesującego Cię produktu. To tu widoczna jest zarówno Twoja historia cen produktów na Allegro, jak i historia konkurencji.

Historia cen Allegro – FAQ

Czy da się sprawdzić historię cen produktów konkurencji na Allegro?

Allegro pozwala na sprawdzenie historii cen produktów konkurencji w ograniczonym zakresie, jest to jednak możliwe. Aby dowiedzieć się, za ile Twoi rywale sprzedają takie same przedmioty, możesz posłużyć się funkcją Przeglądu cen -> Więcej (w zakładce Sprzedaż w panelu sprzedawcy). Dokładniejsze sprawdzanie cen konkurencji na Allegro umożliwia Allegro Analytics.

Allegro historia cen – lepiej korzystać z funkcji Przegląd cen czy z systemu Allegro Analytics?

To, którego narzędzia lepiej używać do monitoringu cen, zależy od Twoich potrzeb. Przegląd cen posiada nieco bardziej przyjazny interfejs, co może ułatwiać śledzenie cen konkurencji. Allegro Analytics z kolei przedstawia więcej informacji. Pozwala także na ściągnięcie raportu w formacie .xls. 

Jak działa monitoring cen Allegro?

Jeśli zastanawiasz się, na jakiej podstawie Allegro zestawia ze sobą poszczególne produkty za pomocą funkcji Przegląd cen, to odpowiedź jest bardzo prosta! Mianowicie: system generuje listę ofert posiadających zbieżne kody EAN. To numery, które służą do identyfikacji towarów. Najczęściej składają się z 13 cyfr i pozwalają dokładnie monitorować zmiany ceny.

Dlaczego regularne sprawdzanie cen konkurencji na Allegro jest ważne?

Twoja konkurencja Allegro nie śpi! Sprzedawcy, z którymi rywalizujesz, dokładają wszelkich starań, aby przyciągnąć do siebie potencjalnych klientów. Robią to nie tylko poprzez wdrażanie różnych działań marketingowych, ale także poprzez obniżanie tego, ile kosztuje ich asortyment. W tym kontekście sprawdzanie cen konkurencji ma szczególne znaczenie, ponieważ dzięki monitorowaniu cen nigdy nie wypadniesz z obiegu. Pamiętaj jednak, aby poświęcać uwagę nie tylko na śledzenie cen konkurencji! Bardzo ważne jest także to, aby monitorować zmiany cen. Dzięki temu dowiesz się kiedy i w jakich okolicznościach najlepiej zastosować obniżkę.

Czy warto dostosowywać swoje ceny do działania konkurencji?

Jak najbardziej! Nawet najbardziej atrakcyjne wizualnie oferty nie przyniosą satysfakcjonujących zysków, jeśli nie będą konkurencyjne. Ostatecznie, dlaczego ktoś miałby kupować właśnie u Ciebie, jeśli ten sam produkt dostanie gdzie indziej w znacznie korzystniejszej cenie? Skuteczny monitoring cen służy nie tylko lepszemu rozeznaniu na Allegro, ale pozwala również na stworzenie strategii adekwatnej do aktualnych wymagań tej platformy e-commerce. Dlatego też nie zwlekaj i wygospodaruj odrobinę czasu na śledzenie cen konkurencji!