Autoresponder – co to jest i jak go napisać? | Przykłady 2023

Opublikowane: 27 września, 2023

Autoresponder (np. autoresponder Allegro AlleSpark) to narzędzie, które może Ci pomóc w poprawie poziomu obsługi klienta. Nie masz pewności, czy go potrzebujesz? Allegro kładzie ogromny nacisk na zadowolenie swoich użytkowników. Do tego stopnia, że sprzedający, którzy cieszą się szczególnym uznaniem wśród kupujących, mogą otrzymać od portalu status Super Sprzedawcy. Ten z kolei wiąże się z licznymi benefitami – chociażby zwiększeniem trafności ofert. Brzmi interesująco? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czym dokładnie jest autoresponder Allegro i jak go napisać!

Autoresponder – co to jest i jak go napisać? Artykuł
  1. Czym jest autoresponder?
  2. Jak napisać autoresponder Allegro? – Wskazówki 
  3. Autoresponder treść – przykłady
  4. Autoresponder dyskusji/wiadomości Allegro AlleSpark
  5. Autoresponder – co to jest i jak go napisać? – FAQ 

Czym jest autoresponder?

Autoresponder to narzędzie, które automatycznie odpowiada na zapytania klientów. W przypadku Allegro może odpisywać na wiadomości z Centrum Wiadomości oraz formularza Pytanie o przedmiot, a także na Dyskusje Allegro. Programy tego typu zwykle pozwalają na stworzenie własnej treści oraz określenie przedziału czasowego, w którym klient ma otrzymać odpowiedź. 

Zastanawiasz się, czy warto korzystać z autorespondera? Odpowiedź jest prosta – jak najbardziej! Allegro posiada restrykcyjne wymogi dotyczące odpowiadania na wiadomości kupujących. Aby zrealizować wytyczne portalu, trzeba odpisywać bardzo szybko, co w przypadku dużych sklepów, które dziennie realizują ogromne ilości zamówień, może być nie lada wyzwaniem. Jeśli chcesz w spokoju zajmować się swoim biznesem i jednocześnie mieścić się w terminach wyznaczonych przez Allegro, nie masz innej opcji i po prostu musisz zacząć używać autorespondera.   

Autoresponder nie tylko uspokoi Twoich klientów, ale także kupi Ci nieco czasu. Dzięki niemu zrealizujesz wszystkie pilne zadania, zanim zasiądziesz do odpisywania na wiadomości klientów. Podsumowując, korzystając z autorespondera Allegro, zyskasz cenny czas na rozwijanie biznesu, zwiększysz zadowolenie swoich klientów oraz zmieścisz się w terminach odpowiadania kupującym wyznaczonych przez marketplace

Jak napisać autoresponder dyskusji/wiadomości Allegro? – Wskazówki 

Największym wyzwaniem związanym z korzystaniem z autorespondera jest oczywiście przygotowanie jego treści. Wiele osób ma z tym problem. Doskonale o tym wiemy i dlatego postanowiliśmy przygotować ten krótki poradnik. 

Przede wszystkim pamiętaj, że treść autorespondera wcale nie musi być długa. Powinna być natomiast maksymalnie merytoryczna. Zawrzyj w niej najbardziej istotną z punktu widzenia kupującego informację, czyli kiedy odpowiesz na jego wiadomość. Nie musisz przy tym wskazywać dokładnego terminu (choć oczywiście jest to najbardziej pożądane). Możesz po prostu posłużyć się zwrotem „tak szybko, jak to tylko możliwe”. 

autoresponder przykład treści
Autoresponder zwykle posiada specjalne miejsce, w którym można umieścić tekst własnej wiadomości.

Treść autorespondera to także dobre miejsce na podziękowanie za nawiązanie kontaktu. Co szczególnie istotne, możesz zmieniać wiadomości wysyłane przez program. Ta opcja jest szczególnie przydatna podczas urlopu lub dłuższej nieobecności. Dzięki autoresponderowi możesz powiadomić klientów, kiedy wrócisz do swoich obowiązków.

Jedną z najczęściej pomijanych, choć równie istotnych kwestii w temacie tworzenia treści autorespondera, jest styl. Zanim przygotujesz swoją wiadomość, zastanów się, w jaki sposób chcesz komunikować się z kupującymi. Możesz to robić na różne sposoby. Niektóre firmy stawiają na większą formalność, podczas gdy inne wolą traktować swoich klientów jak dobrych znajomych. Wszystko zależy od tego, jak chcesz się prezentować. Decydując się na konkretny sposób komunikacji, weź też pod uwagę oferowany asortyment. 

Autoresponder treść – przykłady

Poniżej znajdziesz przykładowe wiadomości, które możesz wykorzystać do skonfigurowania swojego autorespondera. Przekopiuj je w całości lub wybierz tylko interesujące Cię fragmenty i samodzielnie dopisz resztę.

→ Jeśli sprzedajesz na Allegro i nie wiesz, jak napisać autoresponder na ten kanał, sprawdź nasz przewodnik Autoresponder treść – gotowe szablony wiadomości Allegro i znajdź swój autoresponder wzór! 

Autoresponder przykład: wiadomość podstawowa

“Wiadomość wysłana automatycznie.

Dzień dobry!

W tej chwili nie możemy odpowiedzieć na Twoją wiadomość, ale wrócimy do niej tak szybko jak to możliwe.

Sklep XYZ”

Autoresponder przykład: podziękowanie

“Dziękujemy za wiadomość.

Niestety, w tym momencie nie możemy udzielić odpowiedzi. Skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to tylko możliwe!

Sklep XYZ” 

Autoresponder przykład: urlop

“Dzień dobry!

Obecnie przebywamy na urlopie, dlatego odpowiemy na Twoją wiadomość, gdy wrócimy do pracy – w poniedziałek DD.MM.RRRR.

Pozdrawiamy,

Sklep XYZ” 

Autoresponder dyskusji/wiadomości Allegro AlleSpark

Chcesz zacząć korzystać z autorespondera Allegro? Nie musisz szukać daleko! Specjalnie dla Ciebie stworzyliśmy AlleSpark – zestaw narzędzi dla sprzedawców Allegro, w skład którego wchodzą autoresponder Dyskusji oraz autoresponder wiadomości Allegro. Jeśli chcesz możesz korzystać tylko z jednego z nich lub też używać dwóch jednocześnie. Oba programy są intuicyjne i łatwe do skonfigurowania oraz, co równie ważne, całkowicie darmowe!

Sprawdź ➔ jak ustawić autoresponder Allegro AlleSpark

Autoresponder przykłady, treść, co to jest i jak go napisać? – FAQ  

Czy autoresponder dyskusji/wiadomości Allegro nie jest zakazany w regulaminie Allegro?

Korzystanie z autorespondera nie jest zakazane przez regulamin Allegro. Co więcej, bez narzędzia tego rodzaju bardzo trudno zrealizować terminy, które portal ustalił dla odpowiadania na wiadomości i dyskusje klientów. 

Jakie są korzyści autorespondera dyskusji/wiadomości Allegro?

Korzyści autorespondera dyskusji/wiadomości Allegro to jedna z tych kwestii, która najbardziej interesuje sprzedających na Allegro. Przede wszystkim autoresponder wiadomości Allegro pozwala na zmieszczenie się w ramach czasowych ustalonych przez portal. To z kolei sprzyja zwiększeniu trafności ofert i, tym samym, poprawie pozycjonowania ofert w wyszukiwarce produktowej. 

Jak włączyć autoresponder Allegro?

Bardzo łatwo! Wystarczy, że wejdziesz na stronę AlleSpark i założysz konto. To nic nie kosztuje! AlleSpark to dedykowane narzędzie dla sprzedawców Allegro. Obecnie oferuje nie tylko autoresponder dyskusji/wiadomości Allegro, ale także podgląd statystyk Allegro Ads oraz funkcję liczenia rentowności. 

Czy warto napisać autoresponder po angielsku? 

Obecnie nie ma większego powodu, aby pisać autoresponder po angielsku. Zdecydowana większość użytkowników Allegro to osoby, które na co dzień posługują się językiem polskim.